Programy UE

Finasowanie bezpośrednie z Unii Europejskiej

Bardzo ważnym elementem finasowania badań naukowych w Unii Europejskiej są programy ramowe. Stanowią one największy mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim.

W latach 2014 – 2020 realizowany jest Ramowy Program Badań i Innowacji Horyzont 2020. Stanowi on rdzeń strategii Europa 2020, Unii Innowacji i Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Program ten łączy wszystkie dotychczasowe programy i inicjatywy. Kładzie nacisk na rolę innowacji w rozwoju Europy, komercjalizację badań naukowych oraz wyzwania społeczne, z którymi boryka się Unia takie jak zdrowie, czysta energia i transport.

W strategii programu Horyzont 2020 zdefiniowano trzy priorytety:

• Doskonała nauka – Excellent science
  • Konkurencyjny przemysł – Competitive Industries
  • Wyzwania społeczne – Societal challenges

Utworzenie programu Horyzont 2020 było wynikiem szerokiej strategii Uni Europejskiej na lata 2014-2020. Chcąc realizować projekty finansowane w ramach programu Horyzont 2020 należy zapoznać się z założeniami tej strategii oraz uwzględnić je w planowaniu przyszłych prac badawczych.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie domowej programu Horyzont 2020: http://ec.europa.eu/research/horizon2020

Wszystkie informacje na temat aktualnych Ramowych Programów Badań Naukowych dostępne są na stronach Komisji Europejskiej dotyczących badań naukowych: http://cordis.europa.eu/home_pl.html

Poniżej znajduje się lista ważniejszych odnośników do zasobów Komisji Europejskiej dotyczących wsparcia badań naukowych.

Inne programy UE: