Wykład założycieli pracowni architektonicznej HS99

W czwartek 26 października odbył się na Wydziale wykład koszalińskich architektów, założycieli pracowni HS99, Piotra Śmierzewskiego oraz Dariusza Hermana. Pracownia powstała, jak wskazuje jej nazwa, w 1999 roku. Projektanci mają w dorobku wiele interesujących projektów i realizacji, których wspólnymi cechami jest szlachetna prostota, szacunek dla kontekstu i wyjątkowa ponadczasowość. HS99 zasłynęła głównie gmachem Biblioteki Akademickiej w Katowicach, który przez czytelników serwisu BRYŁA, organizatora wykładu, wybrany został BRYŁĄ ROKU 2011.

Wykład otworzyła Prodziekan Prodziekan ds. Studenckich dr inż. arch. Monika Neff oraz redaktor serwisu Bryła Agnieszka Rumińska. Sponsorem wykładu była firma Rockfon. W wykładzie uczestniczyło ponad 150 osób.

Wystąpienie architektów udowodniło, że pracownia HS99 to nie „twórcy jednego projektu”. Niezwykle sumiennie przygotowana prezentacja zawierała kilkanaście projektów i realizacji. Piotr Śmierzewski pokazał min. dom własny wykonany w cegle, budynek mieszkalny Willa Moderna w Koszalinie, czy biurowiec Głosu Pomorza także w tym mieście. Dariusz Herman opowiedział natomiast o pełnej klimatu zakrystii wybudowanej pod koszalińską Katedrą, a także niezwykłym projekcie 70-metrowej wieży widokowej dla swojego miasta, kilku projektach gmachów publicznych, i realizowanych właśnie pracach konkursowych. Pracownia pokazała także wizualizacje domu jednorodzinnego w Józefowie pod Warszawą, który w sposób twórczy rozwiązuje nakaz stosowania w tej okolicy dwuspadowego dachu... Na końcu dowiedzieliśmy się też jak powstawało największe "dziecko" architektów, czyli wielokrotnie nagradzana Biblioteka Akademickie w Katowicach.