W dniach 20-31.01.2025 r. odbędą się międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne, których celem jest znajdywanie rozwiązań dla zrównoważonej odbudowy Ukrainy. Polska część warsztatów odbędzie się w Warszawskim Obserwatorium Kultury, przy ul. Marszałkowskiej 34/50. Osoby studiujące na WAPW są zaproszone do wzięcia udziału w tym dwutygodniowym wydarzeniu, w ramach zaliczenia jednego z seminariów.
Na całym świecie konflikty powodują niszczycielskie szkody w domach i dzielnicach, pozostawiając miliony ludzi bez miejsca, które mogliby nazwać domem. Osoby pozostające na terenach zagrożonych są zmuszone dostosować się i znaleźć sposoby na podtrzymanie codziennego życia. W tym kontekście istnieje pilna potrzeba zaplanowania przyszłości Ukrainy. Wysiłki na rzecz odbudowy Ukrainy powinny koncentrować się na innowacyjnej i odpornej architekturze oraz urbanistyce, które zaspokoją bieżące potrzeby, jednocześnie tworząc podstawy dla długoterminowego, zrównoważonego rozwoju. Te działania mogą również dostarczyć cennych wskazówek dla innych regionów zmagających się z podobnymi wyzwaniami, takimi jak odbudowa po wojnie, niedobór zasobów i adaptacja do zmian klimatycznych.
W styczniu 2025 roku, podczas międzynarodowych warsztatów organizowanych przez Ukrainę i finansowanych przez UN-Habitat, 100 studentów, nauczycieli i specjalistów spotka się w Warszawie i Lwowie. Warsztaty skupią się na opracowaniu pomysłów na odbudowę Odessy, ze szczególnym uwzględnieniem jej unikalnego kontekstu miejskiego i nadbrzeżnego oraz zaproponowaniu zrównoważonych rozwiązań odpowiadających na pilne potrzeby Ukrainy związane z odbudową.
To już druga edycja inicjatywy "Building Back Better", po udanych warsztatach z 2024 roku, które dotyczyły miasta Dniepr i dorzecza Dniepru. Aby dowiedzieć się więcej o poprzednim wydarzeniu i poznać szczegóły dotyczące nadchodzących warsztatów, odwiedź stronę internetową: https://resilient-futures.info/.
Badania podczas warsztatów będą skupiać się na głównym mieście portowym Ukrainy – Odessie, położonym nad Morzem Czarnym. Przed wojną miasto oraz region nadbrzeżny były ośrodkiem turystycznym i handlowym Ukrainy, odgrywając kluczową rolę dla regionu i kraju. Trzecie pod względem liczby ludności miasto Ukrainy doznało poważnych zniszczeń i zostało głęboko dotknięte trwającą wojną oraz atakami na ludność cywilną, infrastrukturę energetyczną i portową, co prowadzi do wyzwań społecznych, demograficznych, gospodarczych i środowiskowych.
Położona nad wybrzeżem i w pobliżu linii frontu Odessa stanowi obecnie zarówno geograficzną, jak i symboliczną granicę oraz bramę Ukrainy. Miasto to jest głęboko dotknięte wojną, która rozciąga się od wschodu do zachodu i od północy do południa przez całą Ukrainę.
Oprócz fizycznych zniszczeń trwająca wojna wywiera znaczący wpływ na dobrostan psychiczny i emocjonalny mieszkańców, wywierając ogromną presję na ich codzienne życie. Jako architekci i urbaniści musimy zastanowić się, jak możemy wspierać jednostki oraz wzmacniać Ukrainę aby budować odporność i przygotowywać grunt pod lepszą przyszłość po wojnie.
Grupa uczestników zostanie podzielona na cztery międzynarodowe zespoły (studia) złożone ze studentów z Ukrainy, Irlandii, Czech, Polski i innych krajów. Współpraca będzie odbywać się zarówno na miejscu, jak i online, łącząc zespoły w Warszawie i Lwowie, co umożliwi międzynarodową wymianę i zapewni holistyczne, zintegrowane rezultaty. Dzięki połączeniu wideo na żywo między Warszawą a Lwowem, studenci i nauczyciele z obu lokalizacji będą pracować jako jeden zespół, a nie jak oddzielne grupy.
Pracować będziemy w czterech zespołach w czterech skalach, od skali makro do mikro:
Studia będą wspierane przez miejskiego architekta Odessy oraz lokalne społeczności, a także wykłady, inżynierów, konsultantów technicznych oraz program wizyt w Warszawie i Lwowie.
Podczas dwóch tygodni nacisk zostanie położony na tworzenie dobrze przedstawionych propozycji, które będą miały znaczący wkład w dyskurs na temat odbudowy Ukrainy i będą zrozumiałe dla nieprofesjonalnej publiczności.
Głównym celem warsztatów będzie przygotowanie wystawy podsumowującej i prezentującej wykonaną pracę. Warsztaty zakończą się wystawą w każdej lokalizacji 31 stycznia, a ich wyniki zostaną zaprezentowane w Kijowie w marcu 2025 roku, a następnie w Pawilonie Francuskim na Biennale Architektury w Wenecji 2025.
Rozwiązania opracowane przez uczestników projektu dostarczą wsparcia merytorycznego Szkole Charkowskiej niezbędnego do uruchomienia pierwszego niezależnego kursu magisterskiego w Ukrainie, mającego na celu rozwijanie odpowiednich umiejętności potrzebnych do pracy przy odbudowie.
Zapraszamy do współtworzenia tej przyszłości.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail: paulina.gryglaszewska@pw.edu.pl