Już w najbliższą niedzielę, 16 czerwca o 15:30 zapraszamy na otwarcie nowego pawilonu grupy Stawiamy_ w Łazienkach Królewskich! Uroczystości towarzyszyć będzie gość specjalny, Roger Boltshauser, szwajcarski architekt i profesor na Uniwersytecie ETH. Oficjalnie przetnie on wstęgę otwierającą Pawilon Przyszłości w Łazienkach Królewskich.
Akcja stawiamy_ to inicjatywa specjalności A3 Technologii i Struktury prowadzonej przez prof. arch. Annę Wierzbicką na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Za pomocą stawiamy_ studenci odpowiadają poprzez architekturę na pytanie jak brać udział w dyskusji na ważne tematy społeczne.
Co roku budowie pawilonu towarzyszy wiodące hasło, które staje się inspiracją do powstającego projektu. Zadaniem studentów jest zaprojektowanie, a następnie zbudowanie pawilonu, który staje się częścią warszawskiej przestrzeni publicznej. To już kolejny rok współpracy stawiamy_ z Łazienkami Królewskimi, które udostępniają studentom teren do zrealizowania ich idei.
W 2024 roku hasłem wiodącym jest przyszłość. Pawilon został wzniesiony jako symbol nadchodzących wyzwań i nadziei na następne lata. Zaprojektowany przez studentów z pasją i zaangażowaniem, jest manifestacją ich wizji przyszłości, która jest dynamiczna, innowacyjna i otwarta na zmiany. Studenci nie zapomnieli o fundamentach budowania przyszłości, wśród których ważnym aspektem okazały się więzi społeczne.
Pawilon jest umieszony na platformie, która służy jako miejsce spotkań, interakcji i integracji dla odwiedzających. Posiada miejsca do siedzenia i leżenia, które zachęcają do rozmowy i relaksu. Pawilon jest otoczony niską roślinnością w odcieniach niebieskiego, fioletu i bieli.
Cała konstrukcja pawilonu wykonana jest z drewna, elementem uzupełniającym jest innowacyjny materiał – cegły z grzybni. Przyjazna dla środowiska cegła, wykonana z grzybów, symbolizuje zrównoważony rozwój i przyszłość budownictwa opartego na ekologicznych materiałach. Reprezentuje nowoczesność i innowacyjność, podkreślając jednocześnie znaczenie troski o środowisko. Cegła z grzybni to materiał przyszłości, który może zrewolucjonizować sposób, w jaki budujemy i myślimy o architekturze.
dr hab. Inż. arch. Anna Maria Wierzbicka, prof. PW
mgr inż. arch. Szymon Kalata
mgr inż. arch. Maciej Kaufman
dr inż. arch. kraj. Kinga Zinowiec-Cieplik
W imieniu opiekunów projektu, a także naszych wszystkich zaangażowanych w realizację tej budowy studentów i studentek serdecznie zapraszamy!