Pawilon Przyszłości na wiosnę stanie w nowy miejscu!

Projekt Pawilonu Przyszłości powstały z inicjatywy prof. arch. Anny Marii Wierzbickiej w ramach zajęć specjalności A3 Architektura Technologii i Struktury - Kontekstu i Znaczenia latem stanął w Łazienkach Królewskich. Właśnie trwają prace nad jego przeniesieniem i dostosowaniem do nowej lokalizacji – Domu dla Bezdomnych prowadzonego przez Wspólnotę Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej w Warszawie. W inicjatywę zaangażowani są studenci i prowadzący z naszego wydziału, a także architekci z biura XYstudio 

Pawilon powstał jako symbol nadchodzących wyzwań i nadziei na kolejne lata – z pasją i zaangażowaniem. Jest manifestacją wizji przyszłości – dynamicznej, innowacyjnej i otwartej na zmiany. Zaprojektowany został w ramach inicjatywy Stawiamy_ przez studentów pod kierunkiem zespołu prof. Anny Wierzbickiej w składzie: mgr inż. arch. Maciej Kaufman i mgr inż. arch. Szymon Kalata (architektura), dr inż. arch. kraj. Kinga Zinowiec-Cieplik (integracja z otoczeniem, kompozycje roślinne), mgr inż. Mariusz Wrona (konstrukcja), dr inż. arch. Paweł Trębacz (konsultacje).

Plan obiektu opiera się na kwadracie, który symbolizuje równowagę i harmonię. Jego dach składa się z przeplatających się drewnianych belek, które nadają konstrukcji lekkości i elegancji, a także symbolizują złożone więzi społeczne i współpracę między ludźmi. Obok dominujących elementów konstrukcji drewnianej znajdują się też cegły z materiału nieoczywistego, lecz przyjaznego środowisku – z grzybni (Micelium briks). Pawilon umieszczono na platformie, która służy jako miejsce spotkań, interakcji i integracji dla odwiedzających. Liczne miejsca do siedzenia i leżenia zachęcają gości do rozmowy, ale też odpoczynku i relaksu.

Nowe miejsce = nowe potrzeby

Jak przenieść tę konstrukcję w nowe miejsce? Pod koniec listopada w Domu dla Bezdomnych prowadzonym przez Wspólnotę Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej w Warszawie odbyły się warsztaty projektowe dla osób w kryzysie bezdomności. Inicjatywa ta została podjęta przez Zakład Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego pod kierunkiem prof. Anny Marii Wierzbickiej w związku z działalnością specjalności A3 (Architektura Technologii i Struktury – Kontekstu i Znaczenia). W ramach tej specjalności studenci opracowują projekt przeniesienia Pawilonu Przyszłości z Łazienek Królewskich na teren ośrodka i adaptacji go do potrzeb mieszkańców. Dzięki spotkaniu można było poznać nowe miejsce w kontekście jego codziennego użytkowania, nawiązać dialog z przyszłymi użytkownikami Pawilonu oraz doświadczyć sensu pracy architekta.

W warsztatach uczestniczyli prowadzący: dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka, prof. PW (kierownik specjalności), dr inż. arch. kraj. Kinga Zinowiec-Cieplik, dr inż. arch. Paweł Trębacz, dr inż. arch. Renata Jóźwik, mgr inż. arch. Magdalena Duda, mgr inż. arch. Małgorzata Neumann, architekci z XY Studio: Dorota Sibińska oraz Filip Domaszczyński, dr inż. arch. Magdalena Podczaska (ekspert w zakresie potrzeb osób w kryzysie bezdomności), a także studenci specjalności. Projekt przeniesienia i modernizacji Pawilonu prowadzą mgr inż. arch. Jakub Pieńkowski oraz mgr inż. arch. Filip Strzelecki.

W nowym miejscu Pawilon nadal będzie służył rekreacji i integracji społecznej. Przeznaczony tam jednak będzie dla innych użytkowników. Zmienia się także kontekst usytuowania. Dlatego dodane zostaną miejsca do siedzenia przy stolikach, elementy tekstylne, zacieniające, a także roślinność i oświetlenie. Pawilon będzie również dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. 

Przeniesienie planowane jest na wiosnę 2025 roku. W ramach wstępnych działań na terenie ośrodka już posadzono drzewa – ufundowała je firma Unibep SA. 

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.