Miło nam poinformować, że we współpracy z Biblioteką Główną PW zakończyliśmy projekt mający na celu opracowanie i udostępnienie unikatowego zbioru Biblioteki WAPW. W jego ramach skatalogowano 1073 pozycji, a następnie umieszczono w Bibliotece Cyfrowej PW. W kolekcji znajdują się m.in. unikatowe książki i broszury z czasów przedwojennych, diapozytywy przedstawiające miasta w USA i Europie pierwszej połowy XX wieku, prace Zygmunta Kamińskiego, rysunki Jana Matejki, a także fotografie małżeństwa Wejchertów i Władysława Jastrzębskiego oraz wiele innych prac plastycznych, książek czy opracowań. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tymi ciekawymi materiałami!
Biblioteka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej we współpracy z Biblioteką Główną PW zakończyła realizację projektu pt.: „Opracowanie zbiorów bibliotecznych Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej”, na który otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych ”(BIBL/SP/0061/2023/01). Projekt był prowadzony w okresie 1.10.2023 – 30.11.2024, a jego celem było udostępnienie unikatowego zbioru Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
W ramach projektu skatalogowano i zeskanowano 1073 fotografii i innych obiektów, umieszczono opracowane metadane w Centralnym Katalogu Zbiorów Bibliotek PW oraz Centralnym Katalogu Zbiorów Polskich Bibliotek Naukowych NUKAT. Zeskanowany zbiór zarchiwizowano w postaci cyfrowej na urządzeniu pamięci masowej, a oryginały zdjęć zabezpieczono. Końcowym efektem było umieszczenie wszystkich obiektów cyfrowych wraz z metadanymi w Bibliotece Cyfrowej PW w podkolekcji: „Kolekcja Biblioteki Wydziału Architektury PW”.
LINK DO ZBIORÓW:
https://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/collectiondescription/39
Materiały zostały uporządkowane według następującej struktury:
1. Książki i broszury: Zbiór przedwojennych broszur i książek o tematyce architektonicznej. Są w tym zasobie książki na temat historii polskiej architektury i urbanistyki, dziejów budownictwa w Polsce. Kolekcja zawiera również maszynopisy i rękopisy z wykładów z XIX i pierwszej połowy XX wieku.
2. Diapozytywy ze zbiorów Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej: Kolekcja diapozytywów przedstawiająca miasta w Stanach Zjednoczonych m.in. Boston, Washington, Detroit oraz miasta w Europie m.in. Wiedeń, Berlin, Mediolan, Sztokholm, Wilno, Kraków, Jelenia Góra w pierwszej połowie XX wieku .
3. Kolekcja Zygmunta Kamińskiego: Kolekcja prac polskiego architekta profesora Zygmunta Kamińskiego z różnych okresów twórczości, obejmująca m.in. rysunki, akwarele, drzeworyty, grafiki i fotografie.
4. Fotografie i negatywy z kolekcji Wejchertów: Fotografie i negatywy z kolekcji polskich architektów profesor Hanny Adamczewskiej-Wejchert i profesora Kazimierza Wejcherta wykonane w latach 50-tych XX przedstawiające obiekty architektoniczne zaprojektowane w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w Polsce.
5. Fotografie Wł. Jastrzębskiego: Przedwojenne fotografie autorstwa architekta Władysława Jastrzębskiego przedstawiające członków Koła Architektów w Warszawie.
6. Inne dokumenty ikonograficzne: Zbiór wybranych akwareli, rysunków i grafik różnych autorów z kolekcji znajdującej się w posiadaniu Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tymi ciekawymi materiałami w Bibliotece Cyfrowej PW!
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.