O KONFERENCJI

Więcej informacji o konferencji.

Zanieczyszczenie powietrza i wód, wzrost ilości odpadów oraz ekstremalne zjawiska pogodowe, ograniczone zasoby i postępujące zmiany klimatu to zjawiska, które w znacznym stopniu są konsekwencją tego, jak kształtujemy nasze środowisko zbudowane. Powinny zatem determinować pracę architektów oraz naukowców z architekturą związanych. Poszukiwanie najlepszych rozwiązań kształtowania środowiska zbudowanego jest głównym tematem konferencji, która poszukiwać będzie odpowiedzi na pytanie:

Jak w obliczu zmian klimatycznych kształtować strukturę funkcjonalno-przestrzenną miasta, jego przestrzenie publiczne, system przyrodniczy, budynki oraz infrastrukturę wykorzystując tradycję oraz współczesne technologie?

Konferencja koncentruje się na problematyce zrównoważonego rozwoju (11 cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ – Zrównoważone Miasta i Społeczności) oraz odpowiedzialnych klimatycznie aspektach urbanistycznego i architektonicznego kształtowania miasta, adaptacji do następstw zmian klimatycznych, mitygacji tych zmian, problematyce retencji wody, przewietrzania oraz jakości powietrza, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnych materiałów,a także na wielu innych zagadnieniach pokrewnych. Konferencja umożliwi dyskusję, współpracę i wymianę doświadczeń naukowców z różnych ośrodków, reprezentujących różne dyscypliny i zainteresowania badawcze – architekturę i urbanistykę, inżynierię lądową, ochronę środowiska, inżynierię sanitarną i instalacje, architekturę krajobrazu i inne. Nieuniknionym w 2023 roku jest poszerzenie tematyki (w stosunku do tej z 2019 roku) o zagadnienia, które przez ostatnie 3 lata stały się kolejnymi determinantami projektowymi - kwestia kształtowania środowiska naszego życia w dobie pandemii, zagrożenie nagłym i niespodziewanym odcięciem od konwencjonalnych źródeł energii, kryzysy uchodźcze. Wszystkie one mniej lub bardziej bezpośrednio związane są lub powinny być analizowane wspólnie z zagadnieniami klimatycznymi. Dodatkowo,organizatorzy konferencji chcieliby podkreślić znaczenie postulatu miasta inkluzywnego.