I miejsce w konkursie A&B na najlepszy dyplom: Zuzanna Rogowska - „Dom mieszkalny z funkcjami społecznymi na warszawskiej Pradze"
Pierwsze miejsce w konkursie „Najlepszy dyplom - Architektura” magazynu Architektura i Biznes zdobyła Zuzanna Rogowska za pracę inżynierską obronioną na naszym wydziale pod kierunkiem dr inż. arch. Anity Orchowskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do zapoznania się z projektem.
Tytuł dyplomu: „Dom mieszkalny z funkcjami społecznymi na warszawskiej Pradze"
Opis:
Przedmiotem pracy inżynierskiej jest dom mieszkalny z funkcjami społecznymi na warszawskiej Pradze. Teren opracowania obejmuje działkę przy ul. Stalowej 23. Koncepcja została zrealizowana w dwóch skalach — architektonicznej oraz wnętrzarskiej.
Celem pracy inżynierskiej było zapoznanie się z rozwiązaniami projektowymi w budownictwie mieszkaniowym oraz analiza czynników, które mogą wpływać korzystnie na jakość zamieszkania. Koncepcja pokazuje, jak można je wdrożyć do projektu budynku wielorodzinnego, by stworzyć komfortowe ramy do życia w mieście.
Praca inżynierska to nie tylko próba poszukania odpowiedzi na pytanie, jak tworzyć lepsze środowisko mieszkalne, ale również chęć pokazania, że całościowo i starannie za projektowana przestrzeń do życia może wspierać i wzmacniać naszą codzienność.
Zaprojektowano dom mieszkalny, który ma przede wszystkim umożliwiać komfortowe zamieszkanie, sprzyjać tworzeniu atmosfery domu oraz pozwalać na doświadczanie wspólnotowości i przyjemności ze spotkań z innymi ludźmi.
Budynek jest również współczesną interpretacją kamienicy śródmiejskiej, jednak projekt pokazuje, że odwołanie się do tradycji nie musi być wyłącznie melancholijną tęsknotą za przeszłością, czy przeszkodą w drodze do postępu, ale potencjałem, który pozwala zadbać o integralność pejzażu miast oraz wzmocnić tożsamość miejsca.
Zdjęcia i tekst: Zuzanna Rogowska
Uzasadnienie jury:
„To bardzo spokojny, dobrze wpisujący się w otoczenie dom. Skromny i dopracowany w bryle i funkcji. Bardzo podoba nam się podanie, bazujące głównie na makiecie, która pokazuje, jak Autorka precyzyjnie zaprojektowała funkcje poszczególnych mieszkań. Na tej makiecie, a właściwie zdaje się kilku makietach w różnych skalach, dobrze widać, w jak przemyślany sposób zakomponowane są elewacje, dobrze współgrając z planami mieszkań. Ten projekt mógłby być zrealizowany i byłby świetną współczesną kamienicą” — tłumaczą decyzję jury architekci z biura Ultra Architects