Reclaiming Post Industrial Futures – nabór do międzynarodowego programu rezydencyjnego w Rumunii DEADLINE 27.04.2025
Instytut Polski w Bukareszcie wraz z klastrem EUNIC Romania zaprasza architektów, artystów i twórców interdyscyplinarnych z Polski do udziału w programie Reclaiming Post-Industrial Futures – międzynarodowym projekcie rezydencji poświęconych rumuńskiej architekturze post-industrialnej - nabór trwa do 27 kwietnia 2025.
Program rezydencji artystycznych poświęcony odkrywaniu na nowo zapomnianych miejsc poprzemysłowych w Rumunii jako przestrzeni współpracy i budowania wspólnoty. Projekt został zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania i realizowany przy wsparciu ośmiu instytucji kulturalnych działających w Rumunii: British Council, Czeskiego Centrum, Ambasady Niderlandów, Instytutu Francuskiego, Włoskiego Instytutu Kultury, Instytutu Cervantesa, Instytutu Polskiego oraz Fundației9. Kuratorką programu jest Ilinca Păun.
Szczegóły naboru
- Program rezydencyjny pokrywa koszty podróży z kraju zamieszkania uczestnika (do 500 euro), zakwaterowanie w siedzibie organizatora oraz niektóre posiłki.
- Uczestnik otrzyma honorarium w wysokości 700 euro oraz budżet produkcyjny w wysokości 300 euro.
Kto może aplikować?
Artyści interdyscyplinarni, historycy architektury, architekci i architekci krajobrazu, antropolodzy, animatorzy społeczności lokalnych.
Kto jest uprawniony do udziału?
Obywatele lub stali rezydenci następujących krajów: Czechy, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Niderlandy, Polska, Hiszpania i Rumunia.
Czas trwania rezydencji: 2 tygodnie w różnych terminach między lipcem a sierpniem 2025
Miejsce: miasta poprzemysłowe na terenie Rumunii
Spotkanie podsumowujące: jesień 2025 w Bukareszcie
Termin nadsyłania zgłoszeń: 27 kwietnia 2025, godz. 23:59 (CET)
Formularz aplikacyjny (w języku angielskim):
https://forms.gle/xxnW5pcYXS6dW857A
Szczegółowe informacje o rezydencjach i zasadach udziału dostępne są pod linkiem:
https://www.britishcouncil.ro/sites/default/files/open-call-reclaiming-post-industrial-futures.pdf
Oferta dla kandydatów z Polski:
Dwutygodniowa rezydencja w Petrili – mieście z silnie zakorzenionym dziedzictwem górniczym, które dziś staje się przestrzenią eksperymentu artystycznego i społecznego. Kopalnia w Petrili była przez ponad 150 lat jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Dolinie Jiu. Choć zakończyła działalność w 2015 roku, jej przestrzeń i pamięć są dziś aktywnie przywracane przez lokalnych artystów i aktywistów. Rezydencja organizowana przez Planeta Petrila i Valea Jiului Society daje szansę na realne zaangażowanie się w działania rewitalizujące ten teren – poprzez sztukę, wspólnotę i nowe narracje.
Strony internetowe:
www.facebook.com/PlanetaPetrila
www.facebook.com/ValeaJiuluiSociety
www.valeajiuluiimplicata.org