Łukasz Stępnik i Milena Trzcińska wśród autorów zwycięskiej koncepcji na modernizację narożnika Parku Świętokrzyskiego!
W konkursie na koncepcję modernizacji terenu w południowo-wschodnim narożniku Parku Świętokrzyskiego zwyciężył zespół Studio Widoki Łukasz Stępnik i Lawa Pracownia Architektury Krajobrazu Łukasz Kowalski z Warszawy! Jesteśmy niezwykle dumni, że w zespole autorskim tego ważnego dla miasta projektu znalazł się prowadzący zajęcia na naszym wydziale Łukasz Stępnik oraz nasza doktorantka Milena Trzcinska!
Pełny skład zespołu autorskiego:
Łukasz Stępnik (prowadzący na WAPW)
Łukasz Kowalski
Dominika Bednarek
Milena Trzcińska (doktorantka na WAPW)
Serdeczne gratulacje dla całego zespołu!
Uzasadnienie sądu konkursowego:
„Nagrodę przyznano za najlepsze rozwiązania kompozycyjne i architektoniczne w zakresie zagospodarowania dotychczas zdegradowanego narożnika ulic i włączenia go w przestrzeń parku. Nawiązując do pierwotnej kompozycji tego fragmentu Placu Defilad, udało się stworzyć pomost pomiędzy zespołem budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i planowanego Teatru Rozmaitości, a zaprojektowaną i funkcjonującą już częścią Parku Świętokrzyskiego. W koncepcji uwypuklono jednocześnie wagę zwiększania bioróżnorodności, kształtowania mikroklimatu miejsca i idei przenikania się natury i infrastruktury rekreacyjno-sportowej.
Zaproponowane w pracy rozwiązania, rozwijające i nadające ramy przestrzenne do praktykowanych w przestrzeni parku aktywności, wskazują na dobre wyczucie znajomości przyzwyczajeń dotychczasowych użytkowników tego miejsca. Ma to odzwierciedlenie w bardzo trafnym rozmieszczeniu funkcji rekreacyjnych i sportowych w obszarze opracowania.
Układ funkcjonalny eksponuje aktywność osób uprawiających sport, przy jednoczesnym minimalizowaniu konfliktów wynikających ze współdzielenia przestrzeni z innymi użytkownikami.
Wysoko oceniono wkomponowanie w układ terenu objętego opracowaniem konkursowym elementów błękitno-zielonej infrastruktury, przede wszystkim w postaci centralnie ulokowanych niecek infiltracyjno-retencyjnych. Takie zagospodarowanie będzie miało wpływ na poprawę warunków mikroklimatycznych w tej części parku. Tafla wody w otoczeniu roślinności będzie stanowić interesujące przedpole widokowe dla panoramy wieżowców warszawskiego „city”. Uwypuklono również walor edukacyjny w postaci praktycznej realizacji idei „miasta-gąbki” w jednej z centralnych przestrzeni publicznych Warszawy.
Bogaty program rekreacyjny i sportowy wkomponowany został w strukturę parku nie dominując go i nie zaburzając jego reprezentacyjnego charakteru. Zaprezentowane autorskie koncepcje elementów infrastruktury sportowej rozwiązane są poprawnie pod kątem przydatności do uprawiania poszczególnych dyscyplin. W koncepcji twórczo wykorzystano też zróżnicowane wysokościowo ukształtowanie terenu.”