Projekt Sunglider z międzynarodową nagrodą A’Design Award!

Serdecznie gratulujemy dziesiątej już nagrody, którą zdobył Sunglider – projekt cyrkularnej kolejki, który współtworzą pracownicy, studenci i absolwenci WAPW oraz projektanci z Osnabruck. Projekt otrzymał prestiżową nagrodę Silver A’Design Award w kategorii: Vehicle, Mobility and Transportation Design Category, 2023 - 2024.

Zadaniem zespołu projektowego było kształtowanie architektury zadaszenia, które stanowi strukturę nośną kolejki oraz poszczególnych jej stacji.

Zadaszenie w całości przekryte jest panelami fotowoltaicznymi, czego celem jest pozyskanie jak największej ilości energii słonecznej. Współpracując ze specjalistami różnych dziedzin (m.in. z zakresu inżynierii transportu, fabrykacji, czy socjologii) zespół zbudował model parametryczny pozwalający na swobodne kształtowanie kolejki m.in. jej przebiegu, czy kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych.

Sunglider to nie tylko innowacyjny system komunikacji miejskiej – zero energetyczny i darmowy dla użytkowników. To także przykład racjonalnej architektury, która wyłania się na drodze złożonych procesów interdyscyplinarnej optymalizacji.

Gratulujemy wszystkim członkom zespołu, a w ramach naszej publikacji chcieliśmy przede wszystkim wymienić wszystkich związanych z WAPW (w momencie tworzenia projektu):

• Ewelina Gawell (prowadząca z WAPW)
  • Mariusz Wrona (prowadzący z WAPW)
  • Agnieszka Wardzińska (dyplomantka mgr)
  • Maria Yanchuk (absolwentka)
  • Aleksa Stępniewska (absolwentka)
  • Wiktoria Gorzelewska (studentka)
  • Amr Waly (absolwent)
  • Jakub Koźlik (absolwent)
  • Piotr Banasiak (student)