Zasady etyki publikacyjnej

Wszystkie strony zaangażowane w proces publikacji (Autorki i Autorzy, Recenzentki i Recenzenci, Rada Naukowa, Komitet Redakcyjny) zobowiązane są do przestrzegania zasad etyki publikacyjnej. W „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki” przestrzega się wytycznych opracowanych przez Committee on Publications Ethics (COPE; por. https://publicationethics.org/core-practices )

Rada Naukowa i Komitet Redakcyjny

Rada Naukowa i Komitet Redakcyjny dbają o przestrzeganie zasad etyki publikacyjnej oraz standardów rzetelności i uczciwości naukowej na każdym etapie powstawania czasopisma.

Komitet Redakcyjny podejmuje decyzje o zakwalifikowaniu artykułu do druku na podstawie wartości merytorycznych bez względu na płeć, orientację seksualną, przekonania religijne, rasę, pochodzenie etniczne, obywatelstwo lub poglądy polityczne autorki/autora.

Rada Naukowa i Komitet Redakcyjny kierują się zasadą poufności i nie ujawniają informacji o przesłanym artykule osobom nieupoważnionym. Osobami upoważnionymi do posiadania tych informacji są wyłącznie: autorki/autorzy poszczególnych artykułów, recenzentki/recenzenci wskazani do oceny poszczególnych artykułów, Rada Naukowa i Komitet Redakcyjny.

Komitet Redakcyjny zapobiega wszelkiego rodzaju konfliktom interesów, rozumianym jako pozostawanie w stosunku podległości lub nadrzędności służbowej z autorką/autorem danego tekstu lub w innych bezpośrednich relacjach osobistych lub zawodowych, które mogłyby spowodować brak bezstronności na etapie recenzowania tekstu bądź podejmowaniu decyzji o przyjęciu do druku.

Komitet Redakcyjny nie angażuje się w recenzowanie i podejmowanie decyzji o przyjęciu do druku własnych prac.

Komitet Redakcyjny nie wykorzystuje nadesłanych artykułów do własnych celów i korzyści w sposób niezgodny z zasadami etyki publikacyjnej oraz standardami rzetelności i uczciwości naukowej.

Komitet Redakcyjny pośredniczy między autorką/autorem a osobą recenzującą w procesie w trybie blind peer review. Komitet Redakcyjny zapewnia anonimowość obu stronom procesu.

Komitet Redakcyjny informuje autorki/autorów o decyzji przyjęcia tekstu do publikacji lub odmowie jego przyjęcia, przedstawiając przy tym uzasadnienie decyzji o odmowie przyjęcia tekstu do publikacji.

Komitet Redakcyjny zobowiązuje się do publikacji polemik z wcześniej opublikowanymi artykułami i odpowiedzi na polemiki, o ile będą one zgodne z wymogami etycznymi oraz merytorycznymi debaty naukowej.

Komitet Redakcyjny reaguje na wszelkie przejawy nielegalnego lub nieetycznego działania związanego z przygotowaniem publikacji lub procesem recenzyjnym, kierując się wytycznymi COPE. W uzasadnionych przypadkach artykuł może zostać wycofany. O udokumentowanych poważnych przejawach nierzetelności naukowej (jak fałszowanie i fabrykowanie danych, plagiat, autoplagiat, ghostwriting, guest authorship/honorary authorship) Komitet Redakcyjny powiadomi właściwe podmioty, w tym odpowiednie organy ścigania oraz organy dyscyplinarne jednostki naukowej, w której afiliowani są autor/autorka.

Recenzentki i recenzenci

Recenzentki i recenzenci dokonują rzetelnej oceny artykułów wyłącznie na podstawie wartości merytorycznych, nie kierując się własnymi poglądami czy uprzedzeniami.

Recenzentki i recenzenci formułują uwagi w sposób zrozumiały, wyczerpujący i jednoznaczny. W razie potrzeby wskazują zmiany w celu poprawy wartości merytorycznej tekstu i / lub uzupełnienia źródeł zamieszczonych informacji i / lub klarowności wywodu. Subiektywne uwagi i krytyka osobista są niedopuszczalne.

Recenzentki i recenzenci kierują się zasadą poufności i komunikują się w sprawie ocenianych artkułów wyłącznie z Komitetem Redakcyjnym.

Recenzentki i recenzenci nie wykorzystują ocenianych artykułów do własnych celów i korzyści w sposób niezgodny z zasadami etyki publikacyjnej oraz standardami rzetelności i uczciwości naukowej.

Jeśli recenzentka/recenzent zauważy potencjalny konflikt interesów, jest zobowiązana/y do wycofania się z procesu recenzji. W takim przypadku artykuł zostanie przekazany do oceny innej osobie recenzującej.

Recenzentki i recenzenci są zobowiązani poinformować Komitet Redakcyjny o każdym dostrzeżonym przejawie nierzetelności naukowej (jak fałszowanie i fabrykowanie danych, plagiat, autoplagiat, ghostwriting, guest authorship/honorary authorship) czy naruszeniu przyjętych Zasad etyki publikacyjnej.

Autorki i autorzy

Autorki/autorzy zgłaszają do publikacji wyłącznie artykuły własne, niezgłoszone do publikacji w innych wydawnictwach.

Autorki/autorzy nie naruszają praw autorskich innych osób. W przypadku odwołania do badań innych osób stosują odpowiednie oznaczenia (przypisy i cytaty).

Autorki/autorzy deklarują zabezpieczenie praw do reprodukcji materiału ilustracyjnego.

Publikacja materiałów chronionych prawem autorskim jest możliwa pod warunkiem uprzedniego dostarczenia przez autorki/autorów zgody właścicielek/właścicieli praw.

Autorki/autorzy ujawniają udział wszystkich osób zaangażowanych w pracę nad artykułem.

Autorki/autorzy informują o źródłach finansowania oraz wkładzie w powstanie publikacji innych podmiotów.

Autorki/autorzy są zobowiązani do udzielenia wszelkich wyjaśnień w przypadku stwierdzenia naruszenia zasad etyki publikacyjnej i / lub standardów rzetelności i uczciwości naukowej.

W przypadku odkrycia błędów, naruszenia zasad etyki publikacyjnej lub standardów rzetelności i uczciwości naukowej autorki/autorzy są zobowiązani do natychmiastowego powiadomienia Komitetu Redakcyjnego w celu dokonania korekty lub wycofania artykułu.

Autorki/autorzy są zobowiązani do współpracy z Komitetem Redakcyjnym w zakresie zmian i poprawek sugerowanych w recenzji i opracowaniu redakcyjnym. Mają prawo do polemiki z propozycjami zawartymi w recenzji i opracowaniu redakcyjnym, zachowując swobodę w kwestii uwzględnienia uwag. Jednak niezastosowanie się do uwag recenzenta i redakcji może skutkować odmową publikacji.