A1
Specjalność A1 - Architektura idei
LABORATORIUM Architektury
Idea Wartości Badanie Metoda Hipoteza Eksperyment Przyszłość Prototyp świata
Koordynatorzy specjalności: dr inż. arch. Paweł Grodzicki, dr hab. inż. arch. Radosław Achramowicz, prof. PW
Misja
Technologia, styl życia, praktyki i relacje społeczne, demografia, geopolityka, AI, …, wynikające z nich możliwości i ryzyka - podlegają obecnie zmianie wykładniczej, w tempie już nie stuleci czy dekad, lecz lat, czasem miesięcy. Prowokuje to niektórych do formułowania wizji zbliżającego się momentu osobliwości (sigularity), po przekroczeniu którego prawa fizyki naszego życia przybiorą zupełnie nową, nieprzewidywalną postać. Ten nowy, nieznany świat może być doświadczeniem nie tyle jakichś przyszłych pokoleń, lecz naszym – ludzi żyjących tu i teraz; (być może) kończymy studia architektoniczne w innym świecie niż je zaczynaliśmy… Przemiany zachodzące w świecie tworzą nowe konteksty dla architektury.
Formuła specjalności „Architektura Idei” jest wynikiem refleksji, jakie problemy i wyzwania definiować będą architekturę w najbliższej przyszłości, jakie umiejętności będą fundamentalne dla praktyki architekta w świecie postępującej transformacji cywilizacyjnej.
Wychodzimy z założenia, że zmianę, rosnącą złożoność współczesnego świata warto oswajać, by łatwiej i skuteczniej radzić sobie z problemami i odpowiadać na potrzeby przez architekturę.
Celem programu specjalności jest redefinicja generalnego skill-setu architekta na dzisiejsze i przyszłe czasy.
Jako naturalną kulminację 6-letniego toku rozwoju akademickiego proponujemy wyjście na metapoziom, spojrzenie na architekturę w szerokiej, uniwersalnej perspektywie. Z tej dopiero pozycji chcemy następnie skupić się na wybranych obszarach studiów w ramach indywidualnie definiowanych, nakierowanych na przyszłość architektury, programów badawczych – zaplanowanych przez samych studentów.
Mottem naszych działań jest: badanie świata – teoria świata - tworzenie świata.
Czyli: wyjście od pogłębionego rozumienia procesów i zjawisk, prowadzące przez zbudowanie procesu myślowego, do celowego kształtowania architektury, strategii, interwencji w rzeczywistość.
Główną strategią zaś: architektoniczny eksperyment, doświadczenie, przeprowadzane w bezpiecznym środowisku akademickiego curriculum.
Ścieżka „Architektura Idei” jest ponadto skoncentrowana na zbudowaniu związków projektowania architektonicznego i towarzyszącej mu teorii tak, by umieć umiejscowić siebie jako projektanta w obliczu wielości tendencji, koncepcji, trendów i wartości obecnych we współczesnej architekturze.
Struktura merytoryczna
Narzędzia praktyczne używane w czasie zajęć skupione będą wokół pojęć i aktywności:
- Idea, konceptualizm, wartości w architekturze jako fundament praktyki
- Badanie, hipoteza, eksperyment, innowacja
- Proces, metoda twórcza, struktura myślenia, myślenie krytyczne, AI
- Łączenie praktyki i teorii, wielorakich perspektyw, integrowanie w procesie kreatywnym
- Działanie dla nadchodzącej rzeczywistości: technologia, życie, zjawiska i procesy
Przez dwa semestry studiów magisterskich dokonujemy tego przede wszystkim organizując projektowanie wokół uporządkowanej teorii, co pomaga w formułowaniu:
- indywidualnych koncepcji autorskich
- ich argumentacji
- ich komunikacji
Zajęcia prowadzą architekci – praktycy z umiejętnością naukowej refleksji, popartej dokonaniami teoretycznymi. Stwarza to warunki dla niezbędnej symbiozy doświadczeń, umiejętności i ostrożności koniecznej do współpracy pozbawionej dominacji, a opartej na wiedzy i szacunku do niej.
Bez idei, która hierarchizuje zauważone w danym zadaniu architektonicznym problemy, nie sposób wyjaśnić kolejnych decyzji projektowych. Bez żywych relacji teorii i praktyki nie stworzymy prawdziwie niezależnych i autonomicznych projektów. Bez odniesienia do wartości łatwo utracić z pola widzenia człowieka – będącego miarą i celem naszych działań.
Program specjalności
Program specjalności obejmuje zajęcia projektowe wspierane przez wykłady, seminaria.
Praca będzie się odbywać w zespołach badawczych, a częściowo indywidualnie.
Projekty
Projekt eksperymentalno-badawczy odnosi się do zdefiniowanych w zespołach studentów problemów kontekstu współczesnej architektury, jak i przewidywań przyszłości. Składa się z części badawczej, analitycznej, służącej identyfikacji problemu projektowego, postulatów projektowych i zakończonej prototypem struktury architektonicznej będącej odpowiedzią na wyłoniony problem. Zasadą jest pełna otwartość w doborze obszaru studiów przez zespoły, prowadzący będą wspierać rozwijanie strategii i hipotez, skupiając się na poprawności procesu badawczego. Projekt zorientowany na eksplorację zagadnień na styku idei i praktyki architektonicznej, filozofii i użyteczności, historii i przyszłości, technologii i jednostki ludzkiej, integrowanie ich we własnym działaniu projektowym.
Seminaria
Seminaria służyć będą rozszerzeniu i dyskusji problematyki związanej z programami badawczymi podejmowanymi w części projektowej, a także budowaniu bazy merytorycznej (obserwacji, danych, analiz) dla tych działań. Jednym z elementów seminariów będzie analiza przemian w poszczególnych aspektach cywilizacyjnego kontekstu (technologii, stylu życia, itp.) i ich wpływu na wytwarzane formy architektoniczne i urbanistyczne. Ponadto będą polem praktycznego zetknięcia się z wybranymi zagadnieniami tematyki wykładów, praca twórcza z wybranym tekstem teoretycznym, wątkiem kulturowym, pochodzącymi z innych dyscyplin (np. nauki, sztuki) metodami wsparcia procesu.
Seminaria organizowane są na wzór sesji naukowej, panelu dyskusyjnego, warsztatów.
Wykłady
Prowadzone będą w formie interaktywnej. Obejmować będą wybrane zagadnienia teorii, filozofii, metod naukowych i twórczych, metody w architekturze, logiki, zasad myślenia krytycznego, teorii złożoności, narzędzi sztuki, komunikacji wizualnej i argumentacji – w zakresach odnoszących się do praktyki architekta oraz samej architektury.
Aplikacja
Do udziału w naszym programie zapraszamy wszystkich, którzy znajdują przyjemność w architektonicznych dociekaniach, poszukiwaniu i intelektualnym podejściu do architektury, eksperymentowaniu z jej możliwościami, a zarazem chcieliby wpleść te aspekty w realną praktykę projektową.
Aplikacja:
Prosimy przesłanie na adres pawel.grodzicki@pw.edu.pl:
- jednego autorskiego obrazu ilustrującego przykładowe zjawisko, proces, ideę, inspirujące potencjalny problem badawczy (własne zdjęcie, grafika, kolaż ze źródeł ogólnodostępnych) wraz z 1-zdaniowym opisem tego problemu
- jednego obrazu (kolażu) przedstawiającego projekt z własnego dorobku, który uważasz za najbardziej satysfakcjonujący i udany
Prosimy o ograniczenie plików do formatu JPG i rozmiaru 1MB.