DA
Specjalność DA - Dziedzictwo architektoniczne
SPECJALNOŚĆ DA
DZIEDZICTWO ARCHITEKTONICZNE
Koordynator: dr inż. arch. Marcin GÓRSKI, prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata ROZBICKA
pokój 15
POWODY I CELE UTWORZENIA SPECJALNOŚCI
Specjalność „Dziedzictwo architektoniczne” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów, którzy chcą w przyszłości skutecznie realizować zadania projektowe w zakresie rewaloryzacji historycznych struktur architektonicznych, urbanistycznych, miast historycznych i krajobrazu kulturowego.
Podstawowym celem dydaktycznym specjalności jest przybliżenie uczestnikom profesjonalnych narzędzi związanych z rozpoznaniem zabytkowych struktur, ze szczególnym naciskiem na rozpoznanie wartości zabytkowych i wykorzystanie tych narzędzi w procesie projektowym adaptacji zabytkowych struktur. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ukończenie kierunku studiów „architektura” w specjalności DA predysponuje do zdobycia w przyszłości uprawnień do prowadzenia badań architektoniczno-historycznych zabytków.
Program specjalności kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności interdyscyplinarnej współpracy projektantów z pozostałymi uczestnikami procesu projektowego: branżystami, konserwatorami zabytków, inwestorami i partnerami społecznymi. Istotną rolę w tej współpracy pełni architekt dysponujący wiedzą o znaczeniu dziedzictwa, jego wartościach, metodach ochrony oraz o projektowaniu modernizacji historycznych struktur i nowej architektury w kulturowym środowisku.
STRUKTURA MERYTORYCZNA KSZTAŁCENIA W RAMACH SPECJALNOŚCI
Kształcenie w specjalności obejmuje 2 bloki programowe:
- Wiedza o dziedzictwie architektonicznym, jego wartościach i metodach pozyskiwania tej wiedzy - niezbędna w formułowaniu założeń i wniosków do projektów rewaloryzacji budowli i zespołów zabudowy. Badania oraz metody i techniki waloryzacji, konserwacji, modernizacji i współczesnych uzupełnień zabytkowych struktur. Wdrożenie tej wiedzy w indywidualnym zadaniu projektowym.
- Ochrona i zagospodarowanie zabytkowych obiektów/ zespołów z uwzględnieniem: interdyscyplinarnej współpracy architekta jako autora i koordynatora rozwiązań projektowych i specyficznych uwarunkowań technicznych, formalno-prawnych, ekonomicznych, społecznych oraz współzależności i skutków decyzji projektowych. Wdrożenie tej wiedzy w zespołowym zadaniu projektowym.
PROGRAM SPECJALNOŚCI
Zgodnie z obowiązującym programem studiów magisterskich na kierunku Architektura w ramach każdej ze specjalności realizowanych jest 6 przedmiotów specjalnościowych (po 3 na semestrach 2 i 3). Program specjalności został przygotowany z myślą o studentach, którzy:
- chcą poszerzyć lub zdobyć wiedzę na temat szeroko pojętego dziedzictwa architektonicznego oraz współczesnych uwarunkowań i sposobów jego badania, ochrony i wykorzystania,
- pragną zdobyć wiedzę niezbędną współczesnemu architektowi przy realizacji zadań projektowych w środowisku kulturowym
PRZEDMIOTY REALIZOWANE W RAMACH SPECJALNOŚCI
SEMESTR II
wykład: BADANIE ARCHITEKTURY
Prowadzący: dr hab. inż. arch. Małgorzata ROZBICKA, prof. PW
Problematyka: metody badania historycznych budowli i zespołów urbanistycznych z zasadami oceny wartości zabytku jako elementu niezbędnego w procesie formułowania założeń i projektowaniu w obiektach historycznych, oraz przygotowanie absolwentów (zgodnie z właściwymi uprawnieniami) do prowadzenia badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Tematyka wykładów skorelowana jest z prowadzonym równolegle seminarium Badanie architektury-metody i techniki.
seminarium BADANIE ARCHITEKTURY – METODY I TECHNIKI
Prowadzący: dr inż. arch. Wojciech Wółkowski
Problematyka: praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej w ramach wykładu Badanie architektury podczas samodzielnego wykonania badań obiektu (analiza źródeł, elementy badań architektonicznych, analiza historycznego układu funkcjonalnego, analiza struktury budowlanej itp., opracowanie wniosków i wytycznych do projektu - w tym wytycznych do warunków zabudowy i planu miejscowego oraz szczegółowych wniosków odnoszących się do struktury budowlanej). W ramach seminarium przewidziane są zarówno zajęcia teoretyczne, podczas których opracowany jest istniejący materiał źródłowy dotyczący wybranego obiektu jak i zajęcia praktyczne przeprowadzane w badanym obiekcie (np. założenie rezydencjonalno-parkowe, klasztorne, ruiny zamkowe). Wyniki prac badawczych wspomagają metodycznie zadanie projektowe realizowane w semestrze II.
projekt wybieralny PBL STUDIUM FORMY ARCHITEKTONICZNEJ JAKO WARTOŚCI DODANEJ W ŚRODOWISKU KULTUROWYM
Prowadzący: dr hab. inż. arch. Grzegorz Rytel, mgr inż. arch. Konrad Szumiński
Zajęcia projektowe, o charakterze procesu eksperymentalnego, obejmują: badanie relacji pomiędzy wartościami kulturowymi miejsca i jego ‘genius loci’ a nowymi formami zagospodarowania i ingerencjami architektonicznymi; w szczególności - poszukiwanie współczesnych form architektury i detalu stanowiących wartość dodaną przy utrzymaniu spójności kompozycyjnej i walorów kulturowych istniejącej zabudowy i krajobrazu, z uwzględnieniem aktualnych tendencji i zaleceń na świecie. Przedmiot prowadzony sekwencyjnie - w formie indywidualnych zadań studialno-projektowych sumowanych dyskusją w grupie.
SEMESTR III
wykład DZIEDZICTWO – OCHRONA A ROZWÓJ
Prowadzący: dr inż. arch. Marcin Górski, prof.dr hab. arch. Danuta Kłosek-Kozłowska
Problematyka: ochrona a potrzeba modernizacji i przekształcania obiektów i zespołów zabudowy w dostosowaniu do nowych funkcji, standardów i oczekiwań społecznych; ochrona dziedzictwa miast historycznych i krajobrazu - zagadnienia rewitalizacji i rewaloryzacji. Rola architekta w wykorzystaniu potencjałów dziedzictwa w rozwoju przestrzenno-funkcjonalnym i społeczno-gospodarczym. Uwarunkowania formalno-prawne, społeczne i ekonomiczne; monitorowanie stanu i przekształceń obiektów i zespołów o wartościach kulturowych - przykłady; technologie informacyjne wspierające zarządzanie dziedzictwem. Wykład tworzy podstawy teoretyczne do programu seminarium Projektowanie w środowisku kulturowym na sem. III, koncentrującego się na praktyce projektowania.
seminarium PROJEKTOWANIE W ŚRODOWISKU KULTUROWYM
Prowadzący: mgr inż. arch. Katarzyna Skiba, gościnnie – specjaliści branżowi,
Problematyka: interdyscyplinarne zagadnienia związane z praktyką projektowania architektonicznego i urbanistycznego w strukturach zabytkowych - w szczególności w zakresie: współczesnych metod diagnostyki techniczno-konserwatorskiej; konserwacji i zabezpieczeń zagrożonych struktur; uwarunkowań projektowych wynikających z ochrony wartości kulturowo-przyrodniczych i krajobrazu; doboru funkcji do specyfiki zabytkowego obiektu; zapewnienia urządzeń i sieci infrastruktury technicznej i dostępności komunikacyjnej, bezpieczeństwa użytkowników; niezbędnych w fazie projektowej i realizacyjnej rodzajów dokumentacji, ekspertyz oraz procedur uzgodnień z urzędem konserwatorskim. Część zajęć powiązana z praktyką prowadzona jest w terenie, (w tym jeden, trzydniowy blok zajęć poza Warszawą w miejscu lokalizacji zadania projektowego na sem.III). Program seminarium sprzężony jest merytorycznie z równolegle prowadzonym, interdyscyplinarnym projektem wybieralnym.
projekt wybieralny interdyscyplinarny ZINTEGROWANE PROJEKTOWANIE W PRZESTRZENI KULTUROWEJ
Prowadzący: dr arch. Marcin Górski;
Przedmiotem projektu jest zespół zabytkowy o złożonej strukturze przestrzennej (np. założenie obronne, rezydencjonalno-parkowe, poprzemysłowe itp), którego ochrona wymaga wprowadzenia komercyjnych funkcji zapewniających środki na bieżącą konserwację i lokalny rozwój. Zadanie obejmuje: zagospodarowanie zespołu oraz modernizację i uzupełnienia architektoniczne historycznej struktury z zachowaniem wartości kulturowych i uwzględnieniem interdyscyplinarnego charakteru uwarunkowań, ingerencji i rozwiązań projektowych w różnych skalach. Zajęcia odbywają się w systemie pracy grupowej. Uczestnicy rozwiązują zadania drogą współdziałania, dzielenia obowiązków, mediacji, uzgadniania stanowisk - co prowadzić ma do finalnego efektu: wspólnej koncepcji rewaloryzacji zabytkowego zespołu. Naturalna, w warunkach praktyki architektoniczno-konserwatorskiej, praca zespołowa służy ukształtowaniu właściwej relacji pomiędzy realizacją indywidualnych dążeń i powodzeniem pracy grupowej. Temat projektu powiązany jest z aktualnymi, realnymi potrzebami i programami rozwoju.
SEMESTR IV
projekt dyplomowy magisterski
Projekty dyplomowe wykonywane w ramach specjalności związane są z problematyką adaptacji, modernizacji, rozbudowy i nowych uzupełnień architektonicznych obiektów, zespołów zabudowy i struktur miejskich przy uwzględnieniu ochrony wartości kulturowych.
Towarzyszące dyplomowi seminarium obejmuje zaawansowane metody projektowania w środowisku kulturowym.
ZASADY APLIKACJI I KWALIFIKACJI NA SPECJALNOŚĆ DZIEDZICTWO ARCHITEKTONICZNE
Zespół prowadzący specjalność dokonuje wyboru studentów na podstawie listu motywacyjnego, portfolio i ew. rozmowy kwalifikacyjnej.
List motywacyjny powinien zawierać: akces udziału w zajęciach specjalności; krótkie uzasadnienie podjętej decyzji; temat inżynierskiej pracy dyplomowej i nazwę uczelni, na której została obroniona.
W portfolio można zawrzeć zarówno prace związane z dotychczasowym tokiem studiów, jak i wykonane poza nim; w tym również dokumentujące zainteresowania kandydata.
Wnioski z załącznikami należy przesłać na adres: marcin.gorski@pw.edu.pl
zgłoszenie (vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document, 13,99 kB)