Finasowanie bezpośrednie z Unii Europejskiej
Bardzo ważnym elementem finansowania badań naukowych w Unii Europejskiej są programy ramowe. Stanowią one największy mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim.
Bardzo ważnym elementem finasowania badań naukowych w Unii Europejskiej są programy ramowe. Stanowią one największy mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim.
W latach 2014 – 2020 realizowany jest Ramowy Program Badań i Innowacji Horyzont 2020. Stanowi on rdzeń strategii Europa 2020, Unii Innowacji i Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Program ten łączy wszystkie dotychczasowe programy i inicjatywy. Kładzie nacisk na rolę innowacji w rozwoju Europy, komercjalizację badań naukowych oraz wyzwania społeczne, z którymi boryka się Unia takie jak zdrowie, czysta energia i transport.
W strategii programu Horyzont 2020 zdefiniowano trzy priorytety:
- Doskonała nauka – Excellent science
- Konkurencyjny przemysł – Competitive Industries
- Wyzwania społeczne – Societal challenges
Utworzenie programu Horyzont 2020 było wynikiem szerokiej strategii Uni Europejskiej na lata 2014-2020. Chcąc realizować projekty finansowane w ramach programu Horyzont 2020 należy zapoznać się z założeniami tej strategii oraz uwzględnić je w planowaniu przyszłych prac badawczych.
Wszystkie informacje dostępne są na stronie domowej programu Horyzont 2020: http://ec.europa.eu/research/horizon2020
Wszystkie informacje na temat aktualnych Ramowych Programów Badań Naukowych dostępne są na stronach Komisji Europejskiej dotyczących badań naukowych: http://cordis.europa.eu/home_pl.html
Poniżej znajduje się lista ważniejszych odnośników do zasobów Komisji Europejskiej dotyczących wsparcia badań naukowych.
- Participant Portal (http://ec.europa.eu/research/participants/portal) - zawiera zaproszenia do składania wniosków (call for proposals) na finasowanie projektów badawczych, umożliwia zapoznanie się z ich warunkami oraz wymianę informacji pomiędzy beneficjentami a Komisją Europejską.
- Strona Programu Horyzont 2020 (http://ec.europa.eu/research/horizon2020)
- Przewodnik po funduszach europejskich (http://cordis.europa.eu/eu-funding-guide/home_pl.html)
- Baza dotychczasowych projektów badawczych (http://cordis.europa.eu/projects/home_pl.html)
- Portal partnerski (https://cordis.europa.eu/partners/web/guest/home) - możliwość rejestracji i poszukiwania instytucji i osób do współpracy
- Portal Europejskiej Przestrzeni Badawczej ERA (http://ec.europa.eu/research/era/index_en.htm)
- Rejestracja ekspertów oceniających wnioski w programach ramowych (http://ec.europa.eu/research/participants/portal/page/experts)
Inne programy UE:
- Wewnątrzeuropejskie stypendia na rzecz rozwoju kariery (IEF) - Działania „Marie Curie” - Komisja Europejska (PL)
- EURAXESS - European Commission (EN)
- EURAXESS - Poland (PL)
- Joint Research Centre - JRC - European Commission (EN)
- Home : European Science Foundation (EN)
- COST (EN)
- European Commission - Environment - LIFE Programme (EN)