Projekt o nazwie Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty studentów kierunków projektowych. Obecnie rozpoczyna się rekrutacja uczestników na 14 - edycję warsztatów, które odbędą się w Poznaniu w terminie 28.08-08.09.2025. Weźmie w niej udział 50 studentów z Polski, Węgier, oraz Niemiec którzy będą mieli za zadanie zaprojektować oraz samodzielnie wykonać w ramach określonego budżetu meble miejskie z drewna dla wybranych dzielnic w Poznaniu.
Zapraszamy na webinar organizowany przez Cambridge University Press, poświęcony rozwijającej się strategii Open Research. To doskonała okazja, by dowiedzieć się, jak jedno z wiodących wydawnictw naukowych na świecie wdraża zmiany, które mają wpływ na przyszłość publikacji naukowych – również w kontekście współpracy z uczelniami i bibliotekami.
Przekazujemy nowy numer informatora Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowego Rady Ochrony Zabytków "coMiesięcznik".
La Table Ronde de l’Architecture (TRA) oraz belgijski oddział INTBAU przesłają kilka ogłoszeń dotyczących inicjatyw promujących tradycyjną architekturę i rzemiosło. Zakończyła się rekrutacja do szkoły letniej w Brugii i Conques. Do 15 maja trwają jeszcze zapisy do sierpniowych warsztatów z kowalstwa i ciesielstwa w Belgii. Ogłoszono również międzynaporowy konkurs rysunkowy o temacie "dom tradycyjny" - zgłoszenia do 19 maja. Więcej ogłoszeń w treści postu.
Zapraszamy do udziału w dniach informacyjnych o Programie LIFE 2025, które odbędą się 8 maja (online) i 13 maja (stacjonarnie w hotelu Novotel Warszawa Airport, ul. 1 Sierpnia 1).
Znamy już wszystkich nominowanych do 11. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Właśnie rozpoczęliśmy Plebiscyt Mieszkańców, w którym mieszkanki i mieszkańcy przyznają swoją nagrodę. Głosy możecie oddać do 11 maja.
Zachęcamy do udziału w warsztacie online poświęconym odbudowie Ukrainy po wojnie, organizowanym przez Politechnikę Warszawską w ramach inicjatywy Task Force Ukraine ENHANCE. Wydarzenie odbędzie się 9 maja 2025 r. (czwartek), w godzinach 12:00–14:00, online.
Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji pt. "Logika lokalności w dobie globalizacji", która odbędzie się w dniu 2 czerwca 2025 na Wydziale Architektury PŚ. Jest to druga z cyklu trzech konferencji w ramach kolejnej edycji Multikonferencji DREAM Silesia 2025.
W imieniu Ministra Rozwoju i Technologii mamy zaszczyt zaprosić do udziału w międzynarodowej konferencji organizowanej w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej pn. „Renowacja budynków: Wyzwania i rozwiązania”, która odbędzie się w dniach 13-15 maja 2025 roku w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Można już pobierać bezpłatnie numer 5/2025 miesięcznika „Architektura & Biznes” na www.architekturaibiznes.pl. Dostępny do pobrania w wersji polskiej i angielskiej!
Z przyjemnością dzielimy się zaproszeniem do udziału w Cabin Fever 2025 – międzynarodowej szkole letniej oraz festiwalu architektonicznym typu design-build, który odbędzie się w dniach 23–31 lipca 2025 roku w Česká Kamenicew Czechach.
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Instytut Nauk Technicznych oraz Studenckie Koło Naukowe „Ad Quadratum” serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w XV. Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej "MOŻLIWOŚĆ TWÓRCZA KONTRA SZTUCZNA INTELIGENCJA". Wydarzenie odbędzie się 23 maja 2025 r. w formie hybrydowej: on-line na platformie Zoom oraz stacjonarnie w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu.
Polskie Towarzystwo Historyczne, Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie i Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk serdecznie zapraszają na konferencję: STOLICE I STOŁECZNOŚĆ, która odbędzie się w dniach 11–12 września 2025 r. w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, Rynek Starego Miasta 31 w Warszawie.
z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy mamy zaszczyt zaprosić w imieniu Michała Krasuckiego – Dyrektora Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków na uroczystą międzynarodową konferencję, która odbędzie się 20 maja 2025 r. o godz. 14:00 w Zamku Królewskim w Warszawie.
Informujemy o międzynarodowej konferencji naukowej Nowe Narracje Architektury, organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Architektury Wnętrz, w dniach 6–7 listopada 2025 r. w Auli ASP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 w Warszawie.
Numer 4/2025 miesięcznika „Architektura & Biznes” jest udostępniony do bezpłatnego pobierania na https://www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie. W numerze m.in. wypowiedź Krzysztofa Koszewskiego, dziekana WAPW w moodboardzie oraz rozmowa o wygranym projekcie konkursowym na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu, w której uczestniczy prodziekan ds. rozwoju, Maciej Miłobędzki.
Instytut Polski w Bukareszcie wraz z klastrem EUNIC Romania zaprasza architektów, artystów i twórców interdyscyplinarnych z Polski do udziału w programie Reclaiming Post-Industrial Futures – międzynarodowym projekcie rezydencji poświęconych rumuńskiej architekturze post-industrialnej - nabór trwa do 27 kwietnia 2025.
Przekazujemy nowy numer informatora Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowego Rady Ochrony Zabytków "coMiesięcznik".
Już w najbliższy poniedziałek rusza wiosenna edycja Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych FOPA 2025, wydarzenie towarzyszące Kongres Regeneracja Miast, współorganizowane przez magazyn Architektura i Biznes. W aktualnej edycji udział biorą: Konior Studio (7 kwietnia, godz. 13:00), PL.architekci (8 kwietnia, godz. 13:00) oraz Analog (11 kwietnia, godz. 13:00).
Instytut Yunus Emre, działający przy Ambasadzie Republiki Turcji w Warszawie, którego misją jest promocja języka i kultury tureckiej na całym świecie organizuje Letnią Szkołę 2025, skierowaną do studentów, absolwentów i profesjonalistów związanych ze sztuką współczesną oraz architekturą. Letnia Szkoła odbędzie się w dniach 19 lipca – 1 sierpnia 2025 w Stambule, Ankarze i Eskişehirze. Zgłoszenia można wysyłać do 15 kwietnia!
W dniach 18-20 września 2025 r. odbędzie się 10. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Tematem jubileuszowej konferencji będzie „Ochrona i konserwacja zabytkowych zespołów modernistycznych”. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem konferencji jest Miasto Gdynia, a współorganizatorem Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) zaprasza nauczycieli i edukatorów do udziału w Szkole Letniej B-SHAPES: Landscape as heritage, która odbędzie się w Zgorzelcu/Görlitz w dniach 22–24 sierpnia 2025.
Do 13 czerwca 2025 roku trwa nabór do jubileuszowej, 25. edycji Nagród Naukowych POLITYKI. W konkursie mogą wziąć udział młodzi naukowcy do ok. 35. roku życia, którzy w ostatnich latach osiągnęli istotny przełom w swojej karierze badawczej. Na laureatów czekają stypendia w wysokości do 15 000 zł oraz publikacja sylwetki w tygodniku „Polityka”.
Zapraszamy na koncert w ramach finisażu wystawy Szymona Zakrzewskiego Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych, który odbędzie się 30 marca, godz. 18:00 w galerii Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3. Utwór Aliny Kreft wykona Piotr Blajerski.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na wernisaż wystawy Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy, który odbędzie się 3 kwietnia o godz. 18:00 w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4, Warszawa.