II miejsce w Konkursie dla Młodych Architektów - Agnieszka Wiecha: „Przystań Ludzi Drogi”

II nagrodę w Konkursie dla Młodych Architektów 4YoungArchitects organizowanym przez magazyn Builder Polska zdobyła Agnieszka Wiecha za pracę pt. „Przystań Ludzi Drogi”, obronioną na naszym wydziale pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Mirosława Orzechowskiego, prof. PW, oraz dr inż. arch. Pawła Grodzickiego. Gratulacje dla autorki i promotorów!

Autorski opis projektu:

Projekt Przystani stanowi propozycję założenia architektonicznego w duchu powolnej turystyki. Głównym celem było zwrócenie uwagi na tradycyjne sposoby podróżowania, takie jak piesze wędrówki, podczas których podróżni mogą doświadczyć przemierzanych krajobrazów i na nowo odnaleźć się w otaczającej ich przestrzeni.

Dyplom koncentruje się na projekcie schroniska z kaplicą przy Drodze św. Jakuba w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni kontemplacji i odpoczynku dla pielgrzymów podążających trasą Camino de Santiago. Znajdujący się na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego kompleks składa się z dwóch budynków.

Architektura obiektów ma na celu stworzenie spójnej narracyjnej całości, oddając rytm trasy pielgrzyma. Schronisko służy za bezpieczną przystań, w której zmęczeni podróżnicy mogą znaleźć ukojenie pod koniec pierwszego dnia wędrówki, podczas gdy kaplica wyznacza początek kolejnego etapu podróży. Kompleks został umieszczony wzdłuż Drogi i podporządkowuje jej projektowane rozwiązania.

Budynek schroniska opiera się na konstrukcji drewnianej okalającej trzon wykonany w technologii ziemi ubijanej. Identyczne wykorzystanie tego materiału można odnaleźć również w projekcie kaplicy. Ta została zaprojektowana jako budynek przechodni, wykorzystując prostą formę, aby zwrócić uwagę pielgrzymów na właściwą istotę wędrówki.

Projekt kompleksu zakorzeniony jest w filozofii architektury wernakularnej, podkreślonej poprzez użycie lokalnych materiałów, takich jak drewno i ziemia ubijana. Duża uwaga poświęcona została dopasowaniu architektury do kontekstu naturalnego, w poszanowaniu wyjątkowej lokalizacji.