Zostań architektem przyszłości – weź udział w IX edycji największego konkursu architektonicznego International VELUX Award

Grupa VELUX zaprasza studentów architektury do wzięcia udziału w IX edycji największego globalnego konkursu International VELUX Award. Konkurs odbywa się co dwa lata, począwszy od roku 2004,
a jego celem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu.
Od pierwszej edycji wzięło w nim udział około 12000 studentów z 59 krajów, którzy zgłosili ponad 5000 projektów. Konkurs urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia dla studentów architektury, a polscy studenci już czterokrotnie odnosili w nim sukcesy.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Wygrana w konkursie International VELUX Award to zarówno cenne nagrody pieniężne, jak i szansa dla studentów do zaistnienia w międzynarodowym gronie młodych architektów z całego świata, pochwalenie się swoją kreatywnością przed międzynarodowym jury, którego przewodniczącą w tej edycji została znana francuska architektka Odile Decq, a przede wszystkim możliwość pokazania swojej wizji świata.

Każda praca nadesłana przez studentów jest analizowana przez grono znamienitych architektów powołane do jury przez współpracującą z konkursem Międzynarodową Unię Architektów (ang. International Union of Architects, UIA). Co więcej, laureaci nagród regionalnych mają potem szansę na zaprezentowanie swoich prac podczas święta architektury, czyli na Światowym Festiwalu Architektury (ang. World Architecture Festival, WAF). Wystąpienie przed znamienitym audytorium i pokazanie swoich prac przed międzynarodowym audytorium to niezapomniane przeżycie, a także okazja do postawienia ważnego kroku na ścieżce zawodowej.

Cenne nagrody

Laureaci otrzymują również nagrody pieniężne, które trafiają zarówno do studentów, jak i ich opiekunów naukowych. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna). Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektów z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Jak przebiega konkurs?

Rejestracja już się rozpoczęła i potrwa do 1 kwietnia 2020 roku. Jest ona warunkiem obligatoryjnym do złożenia pracy konkursowej. Rejestracja odbywa się na stronie iva.velux.com
Studenci mogą zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego.

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach - „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”. W lipcu 2020 jury wybierze po dwóch zwycięzców z każdego z pięciu regionów określonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu zwycięzców regionalnych zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury w listopadzie 2020 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę globalnego w każdej z kategorii konkursowych.

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

• 1 kwietnia 2020:          zamknięcie internetowej rejestracji uczestników
  • 15 czerwca 2020:         ostateczny termin przesyłania projektów
  • lipiec 2020:                  ogłoszenie zwycięzców regionalnych
  • grudzień 2020:                         ogłoszenie zwycięzców globalnych

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: iva.velux.com