Prof. Marek Budzyński z Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

 

11 września 2023 roku minister Piotr Gliński podczas gali w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odznaczył twórców, których działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju i upowszechniania polskiej kultury. W kategorii Architektura wyróżniono Marka Budzyńskiego, wieloletniego pracownika naszego wydziału. Serdecznie gratulujemy!

„Jego realizacje podkreślają szacunek dla tradycji kulturowych oraz społecznych, stanowią wnikliwe podejście do relacji człowieka z przyrodą. Architektura Marka Budzyńskiego emanuje indywidualnym stylem łączącym fascynacje klasycyzmem z wątkami ekologicznymi i bogatą symboliką budowli. Głównym zamierzeniem tych wizjonerskich projektów jest twórcze połączenie kultury z naturą” – czytamy w uzasadnieniu. 

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku. Wśród dotychczasowych laureatów w dziedzinie architektury znaleźli się Krzysztof Ingarden, Witold Cęckiewicz, Bolesław Stelmach, Tomasz Konior, Robert Konieczny czy Stefan Kuryłowicz.

Fot. Narodowe Centrum Kultury / Tomasz Tołłoczko