Wykład Dorte Mandrup / TEORIA / PRAKTYKA

Dnia 18 października na naszym Wydziale odbył się wykład światowej sławy architektki - Dorte Mandrup. Wydarzenie organizowane przez Fundacja im. Stefana Kuryłowicza oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej odbyło się w gmachu  Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Założycielka międzynarodowego studia Dorte Mandrup Arkitekter opowiedziała słuchaczom wykładu o swojej kopenhaskiej pracowni – kuźni niezwykłych projektów i niepowtarzalnego języka projektowania. Zaprezentowała również najnowszy projekt Dorte Mandrup Arkitekter – Centrum Icefjord w objętym patronatem UNESCO regionie Ilulissat na Grenlandii. Będzie to pawilon łączący przestrzeń wystawową z miejscem współdzielonym przez mieszkańców, turystów oraz badaczy zmian klimatu. Budynek ma być hołdem oddanym niesamowitej, lecz surowej przyrodzie lodowca Sermeq Kujalleq, a także wpisywać się w niepowtarzalną atmosferę tego położonego na styku natury i kultury miejsca.

Prezentacja prac laureatek programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza oraz wykład Dorte Mandrup odbyły się 18 października na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Wykład połączony był z prezentacjami laureatek Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA.

Zwycięski esej konkursu TEORIA 2018 – „Terrain vague” w Polsce. Nieoczywisty potencjał terenów porzuconych – autorstwa Małgorzaty Neumann i Zofii Zuchowicz to brawurowo zakreślona fantazja o potencjale miejsc, które wszyscy znamy. Zamkniętych fabryk, opuszczonych pegeerów, nieczynnych dworców kolejowych. Przestrzeni bezużytecznych, odrzuconych przez koła historii. Pozostałości po niezrealizowanych planach lub brakach pomysłu na nową inwestycję.

Zwycięski esej opublikowany został w dwujęzycznej serii wydawniczej „Architektura Kultury – Kultura Architektury”.

Jury Stypendium PRAKTYKA 2018: Aleksandra Wasilkowska, Przemo Łukasik, Dorota Szlachcic, Jakub Wacławek oraz Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka przyznało nagrodę projektowi Agnieszki Dąbek zatytułowanemu Oddział Warszawa. Projekt „futurystycznej wizji miasta”miał finalną odsłonę podczas wydarzenia.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA. Szczegóły i regulamin Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza: www.fundacja-sk.pl

Informacje o wydarzeniu pochodzą od SZUSTOW. Kultura i komunikacja / www.szustow.com

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej