Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards - Tomasz Paleski : „Neuratecture"

Absolwent naszego wydziału Tomasz Paleski otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards (DEA Awards) za projekt narzędzia „Neuratecture" - będącego integralną częścią pracy magisterskiej pt. Proces projektowania architektury przyjaznej człowiekowi z wykorzystaniem sieci neuronowych. Centrum zdrowia psychicznego w gm. Łomianki, która powstała na naszym wydziale pod kierunkiem dr inż. arch. Eweliny Gawell oraz mgr inż. arch. Sławomira Kowala. Projekt został wyróżniony wraz z innymi 67 pracami z całego świata. Serdecznie gratulujemy!

Opis projektu:

Tematem pracy jest proces projektowania architektury z zastosowaniem sieci neuronowych, z naciskiem na rozwiązania sprzyjające dobrostanowi psychicznemu człowieka. Zagadnienie dotyczy zaawansowanych systemów danych, które definiują przyjazne użytkownikowi warunki funkcjonalno-przestrzenne oraz system zależności elastyczny wobec wprowadzanych informacji.

W celu określenia kluczowych cech wpływających na percepcję użytkowników w przestrzeniach architektonicznych, przeprowadzono interdyscyplinarne badania. Ze względu na złożoność problemu zaproponowano wsparcie procesu projektowego przez sieci neuronowe, co pozwoliło na opracowanie modelu cyfrowego narzędzia dostarczającego istotne dane na temat przestrzeni.

W ramach implementacji wybrano część modelu do analizy i interpretacji struktury budynku według ustalonych kryteriów. Zidentyfikowano modułowe typy przestrzeni, które posłużyły do klasyfikacji budynku. Zastosowano algorytm badający obiekt przy użyciu metody isovist, symulującej ludzką percepcję otoczenia. Dane w postaci obrazów 2D zostały następnie przetworzone na potrzeby sieci neuronowych.

W części praktycznej stworzono projekt centrum zdrowia psychicznego. Obiekt zaplanowano w zgodzie z założeniami badawczymi, aby spełniał wymagania dotyczące stałego pobytu około 30 pacjentów, ich terapii, aktywności fizycznej, wypoczynku oraz kontaktu z naturą. Budynek charakteryzuje się dużą ilością przeszkleń oraz wewnętrznymi patiami, co tworzy poczucie przestronności przy jednoczesnym zachowaniu intymności niezbędnej w strefach zamkniętych.