Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie The Home of Shadow #2 - Daria Zhelizna i Sofiia Tatarkina: „Follow The Light”

W drugiej edycji międzynarodowego konkursu Buildner „The Home of Shadows”, honorowe wyróżnienie otrzymały studentki naszego wydziału: Daria Zhelizna i Sofiia Tatarkina za pracę pt. „Follow The Light”, którą prezentujemy w powyższym poście. Przy konkursie studentkom doradzał prowadzący na naszym wydziale mgr inż. arch. Maciej Koczocik. Serdeczne gratulacje dla całego zespołu!

Opis projektu:
Kluczową ideą projektu jest gra światła słonecznego i księżycowego, zmieniająca się w ciągu dnia. Nawiązaniem do tego jest symbol starożytnego zegara słonecznego, który został naszą główną inspiracją.

Odbicie idei jest wyraźnie widoczne w lokalizacji poszczególnych elementów. Okrągły kształt domu symbolizuje zegar, prowadząc nas z jednej strefy funkcjonalnej do drugiej, a drzewo w atrium pełni rolę wskazówki, podkreślając ruch w kierunku światła.

Strefa dzienna jest oświetlana bezpośrednim światłem słonecznym od godziny 8:00 do 18:00. Natomiast strefa nocna jest oświetlana promieniami odbitymi od wewnętrznej krawędzi dachu w nocy, podobnie jak księżyc odbija promienie słońca, sam nie będąc źródłem światła.

Dom celowo nie ma okien na zewnętrznych ścianach, co zapewnia prywatność i kierunkuje nasz ruch zgodnie z grą światła i cienia. Dach jest nachylony do wewnątrz, co pozwala na maksymalne wykorzystanie światła. Reflektory na krawędziach skierowanych w stronę atrium kierują światło do sypialni w nocy i we wczesnych godzinach porannych.