Gratulacje dla absolwenta WAPW Wyróżnienia za pracę dyplomową!

Serdeczne gratulacje dla mgr inż. arch. Damiana Granosika, za otrzymanie Wyróżnienia w konkursie "Design Educates Awards", za pracę dyplomową przygotowaną pod kierunkiem dr inż. arch. Eweliny Gawell.

Celem projektu "WiseBuild. Conceptual solutions assistant for houses" było opracowanie narzędzia wspierającego projektowanie energooszczędnego domu jednorodzinnego. Metoda ta łączy zalety typowego, indywidualnego i oszczędnego w energię projektowania, dając możliwość tworzenia dużej liczby spersonalizowanych rozwiązań. Ta strategia może stanowić alternatywę dla projektów katalogowych i pozwala inwestorowi aktywnie uczestniczyć w projektowaniu własnego domu. Proponowane narzędzie może pełnić rolę konsultanta, doradzając inwestorowi i projektantowi optymalne rozwiązania, pozostawiając jednocześnie miejsce na pracę twórczą.

Komputer zastąpił ołówek w rękach architektów, prowadząc do rozwoju nowych metod i technik projektowania. Dane stały się interaktywnym parametrem w projektowaniu, które można przetwarzać, analizować i oceniać na etapie koncepcji. Symulacje i optymalizacje pozwalają na dokładną analizę większej liczby przypadków, co ma wpływ na projekt koncepcyjny, aby spełniał wymagania dotyczące efektywności energetycznej jak i kosztu inwestycji. Czynniki takie jak ekspozycja na słońce, zacienienie, zyski słoneczne czy komfort wizualny mają wpływ na jakość zaprojektowanej przestrzeni, a ich analiza może prowadzić do świadomych decyzji projektowych. Dostosowanie do lokalizacji i indywidualnych potrzeb inwestora brakuje w projektach katalogowych i stanowi kluczowy składnik udanego projektu domu. Skala problemów generowanych przez popularne gotowe rozwiązania architektoniczne w Polsce przewyższa korzyści. Polegając na masowo produkowanych rozwiązaniach architektonicznych w Polsce, mamy do czynienia z krajobrazem niewłaściwie dopasowanych domów do otoczenia. 

Więcej informacji na stronie: https://gallery.designeducates.com/projects/1944