Stypendium praktyka z „Warsztatami z mentorem” i konkurs teoria - nabór do nowej edycji programów Fundacji im. Stefana kuryłowicza

Ruszył nabór zgłoszeń do VII edycji Stypendium PRAKTYKA w nowej odsłonie – trzyetapowego konkursu połączonego ze stacjonarnymi, 2-dniowymi „Warsztatami z Mentorem”, które Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zorganizuje w Gdańsku w dn. 26-27 marca 2022 r., oraz nabór do IX edycji Konkursu TEORIA.

Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Stypendium PRAKTYKA i Konkurs TEORIA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy.

Stypendium PRAKTYKA

Stypendium PRAKTYKA to trzyetapowy program, którego celem jest znalezienie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej we wskazanym miejscu w Polsce. W 2022 roku będzie to Gdańsk, a w nim teren zespołu hali i pochylni w byłej Stoczni Gdańskiej.

W I etapie Jury Stypendium z nadesłanych portfolio wybierze do 18 osób, które zakwalifikuje do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych, 2-dniowych „Warsztatach z Mentorem”. Warsztaty pod kierunkiem Piotra Lorensa (Mentora), Lucyny Nyki (Dziekan WA PG), Rainera Mahlamäki (SAFA) i Tomasza Sowińskiego (Synergia 99) poprowadzą: Iza Burda (WA PG), Marcin Goncikowski (WA PW, K&A) oraz Ewa Kuryłowicz (Przewodnicząca Rady Fundacji).

W etapie II trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualne bądź zespołowe), zostaną nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości po 2 tys. zł na rozwój pomysłu we wstępną koncepcję architektoniczną. Następnie, z trzech wybranych do finału projektów, Jury wybierze jeden, zwycięski projekt.

W III etapie programu wybrana praca będzie doskonalona przez 4 miesiące w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł, a jej autorzy – projektanci, projektantki lub zespół – będą pracować nad rozwojem projektu we wszystkich opisanych w Regulaminie aspektach. Całość będzie prezentowana jesienią 2022 r. w Gdańsku.

Zgłoszenia do konkursu oceniać będzie Jury konkursu PRAKTYKA FSK w składzie: Jakub Wacławek, Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Konrad Grabowiecki, Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka.

Konkurs TEORIA

Konkurs TEORIA to program, w ramach którego zwycięski tekst, podejmujący w ciekawy i nowatorski sposób tematykę związków architektury i kultury, opublikowany zostanie w formie dwujęzycznej

książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. Laureat Konkursu TEORIA otrzyma ponadto nagrodę finansową w wysokości 3.500 zł.

Prace oceniać będzie Jury konkursu TEORIA FSK w składzie: przewodnicząca Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska i Piotr Sarzyński.

Formularze oraz regulaminy konkursów dostępne są pod adresami: Konkurs TEORIA: www.fundacja-sk.pl/programy/teoria/ Stypendium PRAKTYKA: www.fundacja-sk.pl/programy/praktyka/

ORGANIZATOR

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza

PATRONI MEDIALNI Architektura-Murator, Builder, Architektura & Biznes, NN6T, Z:A