Kacper Borek - absolwent naszego wydziału z wyróżnieniem w konkursie NIAiU: "Przestrzeń wspólna jest wartością"!

Kacper Borek, absolwent naszego wydziału, zdobył wyróżnienie w VII edycji konkursu „Przestrzeń wspólna jest wartością”, organizowanym przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki! Jury doceniło jego pracę magisterską pt. Cyrkularność cyklu życia obiektu architektonicznego. Adaptacja budynku Traserni w Stoczni Gdańskiej., obroniona pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Marcina Goncikowskiego, prof. PW. Serdecznie gratulujemy!

Opis pracy:

Problemem badawczym pracy jest analiza możliwości zapewnienia cyrkularności w cyklu życia istniejącego obiektu architektonicznego, czyli wprowadzenia elementów wchodzących w jego skład w funkcjonowanie w obiegu zamkniętym, minimalizując tym samym wpływ środowiskowy budownictwa. Próba odpowiedzi na pytanie czy i jak możliwe jest zerwanie z dotychczasową linearnością w postrzeganiu funkcjonowania obiektów architektury obyła się poprzez rozważenie aktualnego stanu wiedzy w zakresie stanu środowiska, założeń ekonomii obiegu zamkniętego i architektury cyrkularnej. Wytypowano w ten sposób zabiegi oraz narzędzia projektowe pozwalające na implementowanie strategii cyrkularności zarówno w obiektach istniejących jak i w nowoprojektowanych w formie wniosków do pracy projektowej. 

Część projektowa to adaptacja hali przemysłowej 3B (tzw. „Traserni”) znajdującej się na terenie Stoczni Gdańskiej. Projekt zakłada przebudowę budynku z możliwie maksymalnym wykorzystaniem istniejącej struktury, w tym instalacji technologicznych takich jak suwnice i wózki szynowe, na obiekt produkcyjno-biurowy z częścią usługową. Zakładany charakter produkcji, tak jak sam budynek Traserni, ma na celu przywracanie do obiegu odpadów, m.in. zużytych okien, izolacji, wyposażenia wnętrz a także sprzętów AGD i tekstyliów. Usytuowana we wnętrzu nowa, w pełni modularna struktura oparta na powtarzalnych elementach drewnianych pozwala na ulokowanie w niej przestrzeni przetwórstwa. Druga z naw hali przeznaczona została na ogólnodostępną część usługową, gdzie poddane recyklingowi obiekty zaczynają nowy cykl życia. Wszystkie zaprojektowane elementy są zupełnie niezależne od zabytkowej konstrukcji Traserni, a ponadto w pełni demontowalne i nadające się do powtórnego wykorzystania.