Naukowcy z naszego Wydziału w projekcie innowacyjnej farmy akwaponicznej.

AquaFarma, która została niedawno otwarta we Wrocławiu, oferuje mieszkańcom centrum miasta dostęp do świeżej, zdrowej i ekologicznie produkowanej żywności. To główne korzyści wynikające z tego innowacyjnego rozwiązania, które zostało stworzone w ramach polsko-norweskiego projektu, w którym uczestniczy Politechnika Warszawska.

Akwaponika to innowacyjny system uprawy roślin i hodowli zwierząt wodnych, który łączy w sobie hydroponikę (uprawa roślin w wodzie) i akwakulturę (hodowla zwierząt wodnych). Główną ideą akwaponiki jest ciągła recyrkulacja wody, która jest osiągana poprzez zbieranie i oczyszczanie wód opadowych. Ten sposób uprawy ma wiele korzyści, takich jak oszczędzanie wody, eliminacja konieczności korzystania z gleby i nawozów sztucznych oraz skrócenie łańcucha dostaw i ograniczenie śladu węglowego, ponieważ miejskie farmy akwaponiczne mogą być umieszczone blisko społeczności.

Pierwsza miejska farma akwaponiczna w Polsce składa się z trzech przystosowanych do produkcji żywności kontenerów morskich i jest wyposażona w zbiorniki do hodowli zwierząt wodnych. Obecnie na farmie hodowane są raki czerwonoszczypcowe, ale planowane jest także wprowadzenie ryb. AquaFarma koncentruje się na uprawie różnych roślin, takich jak trybuli, mizuna, rukwia wodna, trawa pszczeniczna i burak liściowy. Dodatkowo, na terenie farmy znajduje się miejsce dedykowane dla zajęć edukacyjnych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, ponieważ celem farmy jest nie tylko dostarczanie żywności, ale także pełnienie funkcji edukacyjnych i społecznych. Farmę umiejscowiono w środowisku miejskim, obok zabytkowego kompleksu wieży ciśnień we Wrocławiu.

Za stronę urbanistyczno-architektoniczną przedsięwzięcia odpowiada zespół z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: dr inż. arch. Paweł Pedrycz i doktorantka Maria Jankowska, wspierani przez dr inż. arch. Annę Cudny i mgr. inż. arch. Łukasza Stępnika.

Źródło: https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Zespol-z-PW-zaangazowany-w-powstanie-pierwszej-w-Polsce-miejskiej-farmy-akwaponicznej

Więcej informacji: https://aqfarm.eu/