OSSA Spatium – finałowa instalacja

W sobotę 29.05 w Opactwie Cystersów w Lubiążu otwarta zostanie instalacja „Nieobecność”, która powstała dzięki działalności edycji OSSY Spatium, według zwycięskiego projektu studentów WAPW

Tego dnia wystawa będzie dostępna wyjątkowo bez opłat. Będzie można porozmawiać z twórcami i otrzymać publikacje ,,Spatium”, która jest zbiorem materiałów na temat przestrzeni zebranych podczas trwania tej edycji warsztatów, w tym wywiadów z artystami i architektami z Polski i zagranicy, takimi jak: Albert Baeza, Ricardo Bofill czy Steven Holl.

Instalacja ,,Nieobecność”

Uosobieniem specyfiki opactwa w Lubiążu jest dla nas postać Michaela Willmanna – wybitnego barokowego malarza, zwanego śląskim Rembrandtem. Żyjący w klasztorze przez ponad 40 lat artysta stworzył kolekcję znakomitych dzieł sztuki zaprojektowanych specjalnie z myślą o przestronnych wnętrzach opactwa. Burzliwe koleje losu sprawiły, że po ponad 300 latach od śmierci malarza jego obrazów próżno szukać w Lubiążu. Znajdują się głównie w Warszawie, we Wrocławiu i za granicą. Nasza instalacja ma na celu przywrócenie pamięci o lubiąskich dziełach Willmanna. Kompozycja złożona z pustych ram po obrazach o rzeczywistych wymiarach ma podkreślić skalę dorobku artysty i ogrom utraconego przez Lubiąż dziedzictwa.

Autorami projektu są studenci WAPW: Mikołaj Cichocki, Marianna Moskal i Bartosz Teodorczyk.

OSSA Spatium to hybrydowa edycja warsztatów architektonicznych w ramach Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, która rozpoczęła się we wrześniu 2020. Jej organizatorami są studenci WAPWr: Aleksander Blicharski, Jakub Kozaczenko, Apolonia Slesarow, Konrad Zaborski oraz studentka WAPW: Patrycja Łysoniewska. Wydarzenie zrzeszyło ponad 130 uczestników, których dyskusja i działania dotyczyły ,,przestrzeni”. Kulminacyjnym etapem był konkurs na instalację artystyczną, której nagrodą główną była realizacja w salach Klasztoru Cystersów w Lubiążu.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1qUJiSNwn

Więcej o OSSA Spatium: www.ossa.com.pl