Ochrona dziedzictwa wsi warmińsko-mazurskiej w aspekcie społecznym i kulturowo-przestrzennym - spotkanie interdyscyplinarne ze studentami UW

Dnia 16.05.2024 roku w Pawilonie Wystawowym, w trakcie wystawy prac z Architektury i Planowania Wsi na sem. 6; r.a. 2023/24 odbyło się interdyscyplinarne spotkanie między z studentami WAPW a studentami Uniwersytetu Warszawskiego w ramach zajęć prowadzonych przez dr hab. Magdalenę Łukasiuk na kierunku Studia Miejskie UW.

Spotkanie poprzedzone zostało wykładem dr Ewy Widera na temat dziedzictwa wsi warmińsko – mazurskiej „ Zachowane, czy ocalone?”.

Temat spotkania interdyscyplinarnego Studentów WAPW i UW SM - „Ochrona dziedzictwa wsi warmińsko-mazurskiej w aspekcie społecznym i kulturowo-przestrzennym”. Poruszono m.in. takie tematy jak spojrzenie ludności lokalnej na architekturę i krajobraz wiejski, potrzeby ludności wiejskiej, metody kształtowania architektury współczesnej harmonizującej z krajobrazem kulturowym wsi oraz negatywnego wpływu elementów dysharmonizujących, wynikających z niechęci i/lub nieświadomości społeczności lokalnej co do wartości architektury, która ich otacza. Nie bez znaczenia był aspekt rozwoju gospodarczego i jego wpływu na zmiany zachodzące na wsi, a dotyczące jej przyszłości. 

Biogram:

Magdalena Łukasiuk – dr hab. socjologii (UW) oraz filolog (UG). Zajmuje się badawczo socjologią architektury i zamieszkiwania, a także socjologią migracji. Kierowniczka Ośrodka Socjologii Zamieszkiwania w ISNS UW, jedna ze współtwórczyń Studiów Miejskich UW.

Ewa Widera – dr architekt, adiunkt Zakładu Architektury Środowiska Zamieszkania Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, praktyka zawodowa w zakresie architektury – własna pracownia Archiplan Studio Sp. z o.o. Sp. k 

Fot. Artur Brzozowski