Pożegnanie

W dniu 14 czerwca 2022 odszedł nasz drogi Kolega dr inż. Janusz Kotwica, inżynier konstruktor, wieloletni nauczyciel akademicki – adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, któremu liczne pokolenia architektów zawdzięczają umiejętność kształtowania konstrukcji obiektów budowlanych.

Janusz Kotwica był wspaniałym projektantem - konstruktorem, w Jego dorobku znajdują się  m.in. projekty konstrukcji osiedla mieszkaniowego „Marina” w Warszawie, zespołu budynków biurowych „Bussines Park” w Warszawie i apartamentowca „Rezydencja Opera” przy ul. Niecałej.  Był również Autorem wielu projektów konstrukcji kościołów, szkół, budynków biurowych, basenów i hal sportowych wybudowanych poza Warszawą. Jako autor konstrukcji uczestniczył także w konkursach architektonicznych na terenie całego kraju, w tym  konkursy SARP: Świątynia Opatrzności Bożej – II nagroda, hala sportowa w Gdańsku – wyróżnienie.

 

Janusz Kotwica działał jako dydaktyk na Wydziale Architektury PW pracując w Katedrze Projektowania Konstrukcji. Od połowy lat 70tych zajmował się przede wszystkim konstrukcjami drewnianymi. Owocem działalności dydaktycznej były skrypty i pre-skrypty dla studentów Wydziału Architektury PW.

Efektem wieloletniej pracy w dziedzinie konstrukcji drewnianych była, wydana przez wydawnictwo Arkady w 2004 r. książka „Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym” nagrodzona przez Ministra Infrastruktury i budownictwa w 2005 r.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Janusz Kotwica został uhonorowany w 2008 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

Pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały, inspirujący Kolega, dający wsparcie nam wszystkim.

Żegnamy Janusza z wielkim bólem.

Jego projekty oraz publikacje zostaną z nami na lata, świadcząc o Jego niezwykłym talencie i wiedzy technicznej.

 

 

 

Dziekan, współpracownicy, Rada Wydziału i społeczność akademicka

Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej