Praca dyplomowa naszej studentki nagrodzona w konkursie PLGBC

Gratulacje dla Katarzyny Szmołdy! Projekt dyplomowy domu opieki dla osób starszych w Powsinie został wyróżniony przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Wyróżnienie przyznano w kategorii Najlepszy studencki projekt ekologiczny.

Promotorką pracy Dom opieki dla osób starszych w Powsinie była prof. dr hab. Elżbieta Dagny Ryńska

Jury oceniało prace zarówno pod względem walorów związanych z budownictwem ekologicznym i zrównoważonym rozwojem, jak i architektonicznych oraz estetycznych. W tym roku szczególną uwagę zwracano na rozwiązania przyczyniające się do ograniczenia emisji CO2 i do świadomego korzystania z zasobów naszej planety.

Jeżeli do kogoś przemawiają liczby – w Polsce przekroczyliśmy już 1000 budynków z certyfikacją środowiskową (na marzec 2021 było to 1100 budynków, wg. raportów PLGBC), a roczny przyrost wyniósł 30%, tak jak i w ubiegłym roku. Są to co prawda suche fakty, ale zmiana myślenia jest zauważalna w codziennym życiu. Projektanci i użytkownicy dokładają wszelkich starań, aby efektywnie wykorzystywać energię w budynku czy zmniejszać ślad węglowy.  

- Jako architekci, urbaniści, kreujemy przestrzenie z poczuciem pełnej odpowiedzialności za wpływ jaki wywierają na relacje społeczne, funkcjonowanie miasta oraz ekosystem. Wielowymiarowe spojrzenie na potrzeby mieszkańców jest niezwykle istotne. Cieszy mnie, że w naszym środowisku jest coraz większa świadomość możliwości wynikających z zawodu architekta. Nie tylko w kontekście projektowania dla osób starszych, niepełnosprawnych czy neuroróżnorodnych, ale także zmian klimatycznych. Dzięki kilkuletniej nauce na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz uczestniczeniu w warsztatach, takich jak Szkoła SAS, mogłam dotknąć licznych zagadnień projektowych, społecznych czy kulturowych. Miało to ogromny wpływ na moje dzisiejsze postrzeganie otaczającej przestrzeni, jak również na sposób, w jaki staram się w nią ingerować. - mówi Katarzyna Szmołda
 

Więcej informacji można przeczytać na stronie konkursu: https://plgbc.org.pl/plgbc-green-building-awards-2021/