Relacja ze studenckich warsztatów w Lidzbarku Warmińskim (4-6.10.2024)
W dniach 04-06.10.2024 w Lidzbarku Warmińskim, mieście o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego, odbyły się studenckie warsztaty, będące wstępem do zajęć z Projektu Mieszkalnictwa na semestrze 5, prowadzonych przez dr Ewę Widerę i doktoranta arch. Kacpra Czubka. W organizacji warsztatów znaczącym wsparciem była dla nas dr hab. Magdalena Łukasiuk z Uniwersytetu Warszawskiego, która to od wielu lat uczestniczy gościnnie również w warsztatach Architektury i Planowania Wsi. Była to pierwsza edycja warsztatów eksperymentalnych, badania Architektury Małych Miast, która rozpoczyna cykl towarzyszących im wydarzeń.
Celem warsztatów było zapoznanie się Studentów z charakterem i architekturą Lidzbarka Warmińskiego. Z miastem i jego szczególną architekturą zaznajomił nas dr Piotr Nowakowski, archeolog i historyk z wykształcenia, któremu dziękujemy za profesjonalne ujęcie tematu i poświęcony czas.
Wydarzeniem znaczącym warsztatów był interdyscyplinarny wykład dr hab. Magdaleny Łukasiuk, kierowniczki Ośrodka Socjologii Zamieszkiwania w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład/dyskusja odbyły się w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej Oranżeria Kultury, która została udostępniona dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Anny Puszcz, za co serdecznie dziękujemy. Te wyjątkowe wnętrza stały się dla nas inspiracją do zgłębiania historycznej zabudowy i atmosfery miasta. Tematem przewodnim dyskusji był problem rozwoju małych miast oraz możliwości implementacji nowej zabudowy zgodnie z przewodnim mottem warsztatów: Współczesna architektura mieszkaniowa w zabytkowej tkance miasta Lidzbarka Warmińskiego?
W ramach warsztatów studenci przeprowadzili również wizję lokalną, inwentaryzację fotograficzną i rysunkową oraz zapoznali się z potencjalnymi lokalizacjami projektów semestralnych. Oczekiwanym efektem pracy studentów są analizy funkcjonalno-przestrzenne, historyczne i architektoniczne zabytkowego centrum miasta, które umożliwią prawidłowe rozpoznanie charakteru i architektury Lidzbarka Warmińskiego oraz projektowanie współczesnej zabudowy w pełnym poszanowaniu kontekstu i klimatu tego szczególnego miasta.
Pragniemy przy tej sposobności podziękować Władzom miasta za życzliwe przyjęcie studentów, w tym Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej Oranżerii Kultury, Pani Annie Puszcz, a także Proboszczowi Kolegiaty św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku, ks. Jarosławowi Prusaczykowi, za przyjęcie w Domu Pielgrzyma, jak również szczere zainteresowanie przyszłą formalną współpracą pomiędzy Władzami Miasta i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, ze wsparciem Pani dr hab. Magdaleny Łukasiuk, która od wielu lat wspomaga nas swoją wiedzą przy każdej okazji.
Fot.: Kacper Czubek