Serdecznie gratulujemy sukcesu w konkursie Piotrowi Bujnowskiemu - prowadzącemu zajęcia na naszym Wydziale

W tym tygodniu rozstrzygnięto konkurs SARP Kasprzaka na projekt nowych biurowców Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie. Jury zarekomendowało do realizacji propozycje dwóch pracowni: Piotr Bujnowski Architekt i JSK Architekci.

Spośród 11 zespołów dopuszczonych do udziału w konkursie  SARP Kasprzaka za najlepszą sędziowie uznali tę przygotowaną przez biuro Piotr Bujnowski Architekt (Piotr Bujnowski, Julian Kleinrok, Katarzyna  Magdzik, Krzysztof Makowski; współpraca autorska: Martyna Rowicka, Monika Rygier, Maciej Osuch, Ewa Grządka, Karina Jędrak, Maciej Koczocik). Autorzy zaproponowali dwa przeszklone prostopadłościany na wspólnej parterowej bazie z przestrzeniami rekreacyjnymi na najwyższych kondygnacjach po południowej i zachodniej stronie.

Opinia Jury:

Projektowane obiekty nie starają się nawiązywać do otoczenia powtarzając istniejące rozwiązania materiałowe natomiast w sposób jak najbardziej pragmatyczny oferują tą samą logikę jaka przyświecała budowniczym budynków przemysłowych tzn. dostosowania projektu do poziomu najwyższej kultury technicznej dostępnej w czasach w których powstaje. Podążając we wszystkich aspektach projektowych i wykonawczych za filozofią zrównoważonego rozwoju specyficzny „duch miejsca” ma być odnaleziony w racjonalnym podejściu do projektowanych przestrzeni pracy, użyciu naturalnych i odnawialnych materiałów budowlanych i wykończeniowych”. Pod względem formalnym praca proponuje dwa oddzielne szklane prostopadłościany na wspólnej parterowej bazie. Jednorodna struktura obu brył stanowi spajający element całego kompleksu, natomiast zastosowanie pochylonej zewnętrznej warstwy podwójnej fasady poprzez odbijanie jaśniejszego nieba w ciągu dnia spowoduje roztopienie budynków w krajobrazie. Rola podwójnej fasady będzie miała duże znaczenie dla osiągnięcia bardzo dobrej efektywności energetycznej budynku poprzez umożliwienie odprowadzenie nadmiaru ciepła w okresach silnego nasłonecznienia i kumulowania energii cieplnej w okresach chłodniejszych. Zastosowanie konstrukcji z drewna klejonego przyczyni się do zredukowania śladu węglowego inwestycji i wpłynie pozytywnie na warunki pracy. Zaproponowany układ funkcjonalny zapewnia racjonalne i ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Zaproponowane przestrzenie rekreacyjne na najwyższych kondygnacjach po południowej i zachodniej stronie gwarantują dobre nasłonecznienie i zarazem dają poczucie prywatności.

Więcej informacji na stronie: http://www.sarp.org.pl/konkurs-gsp/wyniki_konkursu/