Spotkanie wokół książki Notes Archikultury 2 czerwca 17.30 ZODIAK

Zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół książki Notes Archikultury : 2 czerwca 2023 roku, o godzinie 17.30.

Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

Książka jest efektem współpracy Wydziału Architektury PW, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

„Notesy Archikultury” to seria opowiadająca o kulturze architektonicznej i urbanistycznej europejskich miast i miasteczek. Autorzy – specjaliści w takich dziedzinach jak urbanistyka, architektura, architektura krajobrazu i historia sztuki – postanowili prześledzić praktyczne przełożenie zasad zawartych w dokumencie nazywanym Deklaracją z Davos.

Jego tytuł: Ku wysokiej jakości Baukultur dla Europy, wskazał kierunek prowadzenia badań nad wartością architektury wybranych regionów europejskich. Pierwszym badanym i opisywanym przez nas regionem jest Nadrenia Północna-Westfalia i Meklemburgia-Pomorze Przednie. W tomie przedstawiono przykłady miast, które są cenione za innowacyjne podejście do własnego rozwoju oraz godzenie wyzwań współczesności z wymogiem ciągłości historycznej. Praktyki te mogą być inspirujące dla polskich miast.

Publikacja powstała przy wsparciu pracowników naukowych Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dr inż. arch. Anna Grabowska oraz dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska) oraz  Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Publikacja realizowana w ramach programu Kultura Inspirująca, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji https://niaiu.pl/2023/05/notes-archikultury-spotkanie-wokol-ksiazki/
Książkę można przeczytać online https://issuu.com/niaiu5/docs/notesarchikultury_ebook

Udział wezmą

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki:
Katarzyna Domagalska – kierowniczka merytoryczna projektu Laboratorium Regionów, historyk sztuki i architektury. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną dziedzictwa architektonicznego, urbanistycznego i kulturowego, semantyką przestrzeni miejskich, powszechną edukacją architektoniczną.

dr inż. arch. Tomasz Sławiński – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Ministerstwie Rozwoju, członek Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów, specjalista w dziedzinie urbanistyki oraz planowania regionalnego.

Piotr Hardt – absolwent studiów magisterskich Projektowanie architektoniczne i Historia w Szkole Architektury i Urbanistyki na Politechnice Mediolańskiej (w ramach UNESCO Chair in Architectural Preservation and Planning in World Heritage Cities). Koordynator projektu Laboratorium Regionów; obszar badań: urbanistyka i projektowanie architektoniczne w kontekście historycznym.

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej:
dr inż. arch. Anna Grabowska – adiunkt w Zakładzie Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego. W 2013 profesor School of Architecture, University of Detroit Mercy, USA. Zainteresowania naukowe – osadnictwo małomiejskie i wiejskie: geneza, przekształcenia, kierunki przebudowy, dziedzictwo architektury; architektura wernakularna, regionalna, rodzima; konserwacja i modernizacja zabytków.

Prowadzący:
Jakub Głaz – krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich oraz spacerów architektonicznych. Współtwórca poznańskiej inicjatywy „Centrum Otwarte”. Autor i kurator wystaw architektonicznych.