Studencki Pawilon Wolności z 2023 roku z nagrodą 2023 Faith & Form Religious Architecture & Art Award

Niezmiernie miło nam poinformować, że ubiegłoroczny Pawilon Wolności, zaprojektowany i wybudowany przez studentki i studentów naszego wydziału z grupy Stawiamy_, zdobył międzynarodową nagrodę 2023 Faith & Form Religious Architecture & Art Award w kategorii: Sacred Landscape! Zachęcamy również do odwiedzania Pawilonu w nowej lokalizacji – tuż nad Wisłą!

Nagroda Faith & Form Religious Architecture & Art Award została wręczona podczas konferencji Amerykańskiego Instytutu Architektury (AIA): AIA Conference on Architecture and Design (AIA24) w Waszyngtonie. D.C. w Stanach Zjednoczonych, a w imieniu twórców odebrali ją: dr hab. Anna Maria Wierzbicka, prof. PW mgr inż. arch. Maciej Kaufman oraz przedstawiciele głównego sponsora - Flora Development - Dominik Różański i Maciej Sobieski.

Pawilon Wolności powstał w ramach ubiegłorocznych zajęć ze specjalności A3 - Architektura Technologii i Struktury, Kontekstu i Znaczenia, prowadzonych na naszym wydziale pod kierunkiem dr hab. Anny Marii Wierzbickiej, prof. PW. Projekt ten był także integralną częścią ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji naukowej "Architektura Wyzwań - Odbudowa Ukrainy".

Pierwotnie Pawilon Wolności, dzięki wsparciu inicjatywy przez dr Mariannę Otmianowską, obecną dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, stał przy Ermitażu w Łazienkach Królewskich,czyli w miejscu tegorocznego Pawilonu Przyszłości, który został zbudowany przez kolejny rocznik naszych studentów. Jednak w czasie obecnych wakacji Pawilon Wolności przekazany został do Zarząd Zieleni Warszawy, dzięki czemu znów można go oglądać i z niego korzystać. Znajdziecie go na Bulwarach Wiślanych obok Płyty Desantu, w połowie drogi między Mostem Łazienkowskim a Mostem Poniatowskiego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim współtwórcom pawilonu tej międzynarodowej nagrody i zapraszamy do odwiedzania ich dzieła na Bulwarach Wiślanych.

Współtwórcy pawilonu:

Jasmina Aboulker, Weronika Adach, Natalia Andrzejak, Małgorzata Bonowicz, Kamila Chodoła, Roxana Dziurowic, Julia Jędrys, Joanna Kasica, Anna Kieloch, Bartosz Ligwiński, Julia Lipińska, Maciej Makuszewski, Nelli Markhai, Marta Miszczak, Maria Mitrzak, Natalia Okruszek, Karolina Padło, Szymon Pawelczuk, Aleksandra Snopkowska, Natalia Trzaskowska, Maria Wito

Projekt prowadzili:

dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka, prof. PW

dr arch. kraj. Kinga Zinowiec-Cieplik

mgr inż. arch. Maciek Kaufman

mgr inż. arch. Szymon Kalata

Konsultowali:

dr inż. arch. Ewelina Gawell - konsultacje konstrukcyjne

dr inż. arch. Paweł Trębacz - konsultacje urbanistyczne

mgr inż. Mariusz Wrona - konsultacje konstrukcyjne

Sponsorzy: