Wyróżnienie I Stopnia w kategorii prac inżynierskich w konkursie na Dyplom Roku OW SARP: Zofia Jemioło - „Kaplica przy Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Tworkach”

Prezentujemy pracę inżynierską Zofii Jemioło, obronioną na Wydziale Architektury PW pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Anny Wierzbickiej, prof. PW, która zdobyła Wyróżnienie I Stopnia w corocznym konkursie Oddziału Warszawskiego SARP na Dyplom Roku w kategorii prac inżynierskich. 

Pełny tytuł pracy: „Kaplica przy Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Tworkach”

Grafika i tekst: Zofia Jemioło

Autorski opis:

Szpital Tworkowski to historyczny kompleks zaprojektowany zgodnie z ideą miasta- ogrodu. Kaplica, jako miejsce duchowe, ma stanowić uzupełnienie dla leczenia osób z chorobami psychicznymi. Opiekunem jest brat z Zakonu Bonifratrów, którzy zgodnie ze swoim charyzmatem posługują chorym psychicznie.

Sąsiadujący Oddział Odwykowy i „12 Kroków” AA stały się punktem wyjścia dla idei drogi do uzdrowienia duchowego. Obiekt odnosi się również do symboliki spotkania Boga z człowiekiem. Kaplica została podzielona na 3 strefy w skali makro i mikro. Każda z nich ma inne znaczenie funkcjonalne jak i symboliczne. Obiekt składa się z warstw: korytarza, wewnętrznego ogrodu i orientowanej kaplicy w centrum. Na prowadzącej do niej drodze znajdują się sceny biblijne, których rozkład i symbolika została dogłębnie przeanalizowana i zaplanowana dzięki pomocy malarza ikon - Mateusza Środonia. Kolejność scen i ich przekaz, ma skłonić odwiedzającego kaplicę do przejścia wszystkich etapów drogi w refleksji. 

Uzasadnienie jury:

„Wyróżnienie przyznano za subtelne wpisanie projektowanego obiektu w kontekst zespołu Centrum Zdrowia w Tworkach przy zachowaniu bogatej symboliki wzbudzającej refleksję nad życiem."