Wyróżnienie I stopnia w konkursie o Nagrodę Dziekana WAPW - Małgorzata Pająk: „Baseny termalne w odkrywkowej kopalni kwarcu na Izerskich Garbach”
Prezentujemy pracę inżynierską Małgorzaty Pająk, obronioną pod kierunkiem dr inż. arch. Piotra Trębacza, która otrzymała wyróżnienie I stopnia w konkursie o Nagrodę Dziekana dla najlepszych prac inżynierskich obronionych na naszym wydziale. Serdecznie gratulujemy autorce i promotorowi!
Tytuł pracy: Baseny termalne w odkrywkowej kopalni kwarcu na Izerskich Garbach
Promotor: dr inż. arch. Piotr Trębacz
Grafika i tekst: Małgorzata Pająk
Autorski opis pracy:
Praca skupia się na stworzeniu koncepcji architektonicznej kompleksu basenów termalnych ze strefą odnowy biologicznej, zlokalizowanego w nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław” na Izerskich Garbach. Projekt ma na celu zapewnienie miejsca relaksu i regeneracji dla turystów oraz mieszkańców okolic.
Budynek opiera się na założeniach term rzymskich oraz łaźni rzymsko-irlandzkich i przekłada je na nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Kluczowe w kształtowaniu obiektu jest sensoryczne oddziaływanie na użytkownika, poprzez stopniowanie doświetlenia oraz zmianę temperatury pomieszczeń. Sekwencja basenów, saun oraz gabinetów spa umożliwia stworzenie ścieżki rytuału kąpielowego.
Projekt ma prowadzić nie tylko do regeneracji ludzkiego organizmu, ale także regeneracji porzuconego kamieniołomu. Niewielkie w jego skali bryły, subtelnie zaznaczają swoją obecność, nie niszcząc charakteru miejsca. Budynek wcina się w kamienne tarasy, stając się ich integralną częścią.