Wyróżnienie w konkursie Iceland Greenhouse Restaurant Competition

Serdeczne gratulacje dla zespołu studentek z naszego Wydziału: Elizy Lasek i Katarzyny Drągowskiej za otrzymanie wyróżnienia (shortlist) w konkursie Iceland Greenhouse Restaurant Competition! 

Projekt szklarni wraz z restauracją opiera się na koncepcji stworzenia budynku wpisującego się w otoczenie, „Following the terrain”, pod względem wpasowania się w ukształtowanie terenu, ale także pod względem odpowiedniego doboru materiałów i kolorystyki. Projektowany kompleks skupia się wokół centrum, który tworzy główny hol z reprezentacyjną klatką schodową, ale jednocześnie otwiera się w wielu kierunkach na otoczenie.

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym konstrukcję budynku było odpowiednie oświetlenie szklarni. Udało się to osiągnąć poprzez umieszczenie tej części na wyższym poziomie. Dodatkowym atutem tego typu aranżacji jest możliwość wykorzystania dwóch rodzajów dróg dojazdowych do kompleksu: jednej dla gości od strony restauracji oraz drugiej dla pracowników i transportu technicznego od strony szklarni.

Położenie działki w sąsiedztwie ważnych elementów, takich jak jezioro Mývatn, Kąpielisko Mývatn i Wulkan Hverfjall, wpłynęło na decyzję o rotacji budynku i skierowaniu widoków z najważniejszych przestrzeni wewnętrznych właśnie w tych kierunkach. Centralna część budynku wraz z klatką schodową i wewnętrzną zielenią pełni w tym przypadku funkcję rdzenia lub serca budynku, skupiającego najważniejsze funkcje i przestrzenie. Łącznik umożliwia zwiedzającym wejście na wyższy poziom restauracji i bezpośrednią obserwację życia szklarni przez transparentną ścianę.

Aby budynek był jak najbardziej energooszczędny, zastosowano liczne rozwiązania usprawniające funkcjonowanie budynku. Do budowy restauracji, a dodatkowo do nawożenia roślin, użyto pumeksu, który jest materiałem lokalnym. Ze względu na liczne walory, jakimi się charakteryzuje, a w szczególności z racji na jego dobrą termoizolacyjność, może być on stosowany na wielu płaszczyznach, aby zminimalizować koszty budowy oraz produkcji poszczególnych elementów konstrukcji. Dodatkowo, energia geotermalna została wykorzystana do centralnego ogrzewania, ciepłej wody i energii elektrycznej.

Pełną listę nagrodzonych można zobaczyć na stronie: https://architecturecompetitions.com/icelandrestaurant/

Projekt został opracowany w ramach zajęć na naszym Wydziale, pod opieką zespołu: prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Dagny Ryńska, dr inż. arch. Michał Pierzchalski i mgr inż. arch. Mateusz Płoszaj-Mazurek.