Wystawa "Nowy Europejski Bauhaus- Wizja Rozwoju Centrum Stalowej Woli a Tożsamość Miasta"
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy projektów konkursowych opracowanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pt. „Nowy Europejski Bauhaus - Wizja Rozwoju Centrum Stalowej Woli a Tożsamość Miasta”
dnia 23.06.2022 w godz. 16.00-18.00 on line
link do ww. spotkania:
Zapraszamy także do obejrzenia wystawy stacjonarnie
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli im. Melchiora Wańkowicza,
hol główny II piętro od dnia 23.06.2022r.
Wystawa jest podsumowaniem studenckiego konkursu urbanistyczno- architektonicznego realizowanego w Katedrze Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej na opracowanie projektu koncepcji zagospodarowania nowego centrum miasta. Składają się na nią prace studentów, którzy po zetknięciu się z potrzebami mieszkańców Stalowej Woli, dzięki świeżemu spojrzeniu mieli za zadanie zaproponowanie nowych rozwiązań w przestrzeni miejskiej, a zwłaszcza w jej centralnej części.
PROJEKTY KONKURSOWE
OPRACOWANE PRZEZ STUDENTÓW
WYDZIAŁU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
pt. „NOWY EUROPEJSKI BAUHAUS-
WIZJA ROZWOJU CENTRUM STALOWEJ WOLI A TOŻSAMOŚĆ MIASTA”
W 2021 r. zawarte zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej- dr hab. inż. arch. Krzysztofem Koszewskim, a Prezydentem Miasta Stalowa Wola- mgr Lucjuszem Nadbereżnym.
Koordynację i realizację zadania powierzono dr inż. arch. Agnieszce Wośko-Czeranowskiej i mgr inż. arch. Michałowi Purskiemu z Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego WA PW.
W efekcie porozumienia, w ramach zajęć semestralnych z Projektu Urbanistycznego Centrum w Roku Akademickim 2021/22 w pierwszym semestrze studiów magisterskich na Wydziale Architektury PW, w Katedrze Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wielskiego, Uczestnicy tego kursu wzięli udział w konkursie urbanistyczno- architektonicznym na opracowanie projektu koncepcji zagospodarowania nowego centrum Stalowej Woli pt. „NOWY EUROPEJSKI BAUHAUS- WIZJA ROZWOJU CENTRUM STALOWEJ WOLI A TOŻSAMOŚĆ MIASTA”
.
W październiku 2021r. zorganizowana została wizja lokalna w Stalowej Woli.
Wyjazd został sfinansowany przez Urząd Miasta.
Historię i obecne uwarunkowania dotyczące Stalowej Woli przybliżyli: Pani Milena Łabaj- Miejski Architekt Krajobrazu z Urzędu Miasta i ŚP Pan Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Pani Aneta Garanty- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli przekazała Przedstawicielom Zespołów projektowych publikacje dotyczące miasta.
Dzięki uprzejmości Pana Prezesa MZK Radosława Sagatowskiego transport po mieście odbywał się autobusem komunikacji miejskiej, udostępnionym dla potrzeb wycieczki.
W początkowej fazie zajęć, każdy z Zespołów sformułował tytuł- zagadnienie wiodące, które opracowywał następnie w sposób szczegółowy.
Celem kursu było zetknięcie Studentów z realnymi potrzebami Mieszkańców i Władz Miasta.
Opracowania projektowe miały charakteryzować się nowym spojrzeniem na Stalową Wolę, a zwłaszcza jej centralną część.
Oczekiwane były także nowe, nieszablonowe pomysły na przekształcenie funkcjonalno- przestrzenne miasta sprzyjające jego zrównoważonemu rozwojowi, ale też promocji.
Projekty opracowywane były w ośmiu Zespołach trzyosobowych i jednym czteroosobowym.
Każdy z Zespołów opracował 6 plansz w formacie 100cmx70cm oraz opis projektu.
W ramach ścisłej współpracy z Przedstawicielami Stalowej Woli: Panią Mileną Łabaj- Miejskim Architektem Krajobrazu z Urzędu Miasta i Panią Anetą Garanty- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, organizowane były spotkania on-line w czasie trwania zajęć projektowych, podczas których obie Panie wygłosiły referaty/prezentacje na temat Stalowej Woli.
Formuła konkursowa, wspólne przeglądy oraz omówienia stanu zaawansowania prac i koncepcji projektowych, miały na celu zachęcenie Studentów do eksperymentowania z formą i funkcją, a także do poszukiwania elementów tożsamości miasta oraz niekonwencjonalnych rozwiązań w przestrzeni.
Do powstania wystawy przyczynił się Pan Krzysztof Adamek odpowiedzialny za merytoryczną jej organizację, a także zorganizowanie wernisażu i towarzyszącej mu dyskusji.
PROWADZĄCY ZAJĘCIA NA WAPW:
Dr hab. inż. arch. Katarzyna Pluta, prof. PW- Kierownik Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego WA PW
Dr inż. arch. Agnieszka Wośko-Czeranowska- koordynator PU3- CENTRUM w RA 2020/21 i w Katedrze PUiKW
Mgr inż. arch. Katarzyna Kierczyńska-Królikowska
Mgr inż. arch. Mikołaj Gomółka
Mgr inż. arch. Michał Purski
PRZEDSTAWICIELE STALOWEJ WOLI BIORĄCY UDZIAŁ W CYKLU DYDAKTYCZNYM:
mgr inż. architekt krajobrazu Milena Łabaj- Miejski Architekt Krajobrazu z Urzędu Miasta Stalowa Wola
mgr Aneta Garanty- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli
Śp. mgr Mark Wiatrowicz- Muzeum Regionalne w Stalowej Woli- oprowadzanie podczas wizji lokalnej w mieście
mgr Beata Trybuła- Muzeum Regionalne w Stalowej Woli- oprowadzanie podczas wizji lokalnej w mieście i pomoc w organizacji wystawy
mgr Krzysztof Adamek- Muzeum Regionalne w Stalowej Woli- odpowiedzialny za organizację wystawy i wernisażu
mgr Radosław Sagatowski- Prezes MZK
ORGANIZACJA ZAJĘĆ na WAPW
- Zajęcia odbywały się w formie ZDALNEJ na platformie MS Teams, zgodnie ze szczegółowym harmonogramem, którego szkielet stanowiła poniższa sekwencja działań:
- Wycieczka do Stalowej Woli- wizja lokalna
- Analizy wstępne
- Sformułowanie tematu wiodącego
- Schematy w skali miasta- stan istniejący i projektowany
- Projekt powiązań funkcja/przestrzeń w skali 1:1000 + 3D
- Projekt zagospodarowania terenu w skali 1:500 + 3D
- Wystawa multimedialna na WAPW i na Moodle
KOLEJNE ETAPY DZIAŁAŃ:
- Prace sądu konkursowego
- Wystawa stacjonarna i multimedialna w Staowej Woli, prezentacje prac, dyskusja, ogłoszenie wyników konkursu
Raz w tygodniu organizowane były łączenia ze Stalową Wolą, w których brali czynny udział pracownicy Urzędu Miasta i Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Zorganizowane zostały ponadto trzy obowiązkowe przeglądy wspólne, w których uczestniczyły wszystkie zespoły i prowadzący.
Po ww. spotkanych odbywały się korekty indywidulane dla poszczególnych zespołów w godzinach zajęć i poza nimi w uzgodnieniu z prowadzącymi.
WYMAGANIA WOBEC STUDENTÓW:
Efektem finalnym kursu było opracowanie projektu urbanistyczno-architektonicznego, zaprezentowanego przez Zespół autorski w formie graficznej na planszach o wymiarach 100x70cm (6 plansz zespoły trzyosobowe i 8 plansz zespół czteroosobowy) i tekstowej (opis przyjętych rozwiązań projektowych).
Układ zawartości plansz został sprecyzowane we współpracy z przedstawicielami UM Stalowa Wola.
Plansza 1 przybliżenie tematu wiodącego wybranego przez zespół, analizy i schematy stanu istniejącego w sakli miasta;
Plansza 2 analizy i schematy prezentujące generalną koncepcję projektową w skali miasta, wizualizacje do skali 1:1000;
Plansza 3. Koncepcja powiązań terenu opracowania z otoczeniem, skala 1:1000;
Plansza 4, 5, 6- (po jednej dla każdego członka zespołu) rzut, przekroje, skala1:500+ wizualizacje