Zapraszamy do zapoznania się z efektami pracy studentów Szkoły SAS

fot. Maciej Kruger

W 2021 roku Szkoła SAS ruszyła z serią spacerów miejskich przygotowanych wraz ze studentkami i studentami Architektury Politechniki Warszawskiej. Prace nadzorowały Aleksandra Litorowicz i Martyna Obarska. Pomysł był prosty – finał edycji SZKOŁY SAS miał być konkretny. Dlatego studenci podzieleni na grupy szykowali swój własny pomysł na spacer (wirtualny lub realny) osnuty wokół tematu troski w architekturze.

Dzięki temu powstały 4 spacery tematyczne, adresowane do różnych grup wiekowych.

Spotkanie Wszystkich Sąsiadów Stegny – spacer podczas którego odczarowano skomplikowane terminy, które pojawiają się w dyskusjach o otulającej nas przyrodzie. Mieszkańcy okolicznych osiedli na własnej skórze, na własne oczy i uszy przekonali się, czym jest trzeci krajobraz, posthumanizm, antropocen. To było niecodzienne spotkanie międzygatunkowego, czas, żeby uwolnić swoją empatię, zdjąć buty i wreszcie poznać swoich sąsiadów.

Nad spacerem czuwali: Bartłomiej Kruk, Aleksandra Kurkierewicz, Monika Popkiewicz, Nina Tomczak, Jakub Węgrzynowicz

Spacer Młodych Inspektorów – wydarzenie, na które zaprosiliśmy dzieci w wieku 8-12 lat. Wierzymy, że przestrzeń miejska musi dobrze służyła nie tylko dorosłym, ale również najmłodszym. Dzieci na czas warsztatów odbywających się w przestrzeni Pasażu Wiecha i Domów Towarowych Wars Sawa Junior stawały się Młodymi Inspektorami. Oceniały różne rozwiązania zastosowane w Pasażu i oceniały je. Wspólnie sporządziły też raport z radami dla dorosłych.

Nad spacerem czuwali: Kacper Borek i Alicja Głowacka

Troska w centrum – gra terenowa łącząca ze sobą spacery miejskie, odsłuchiwanie audiobooków/ podcastów i wykonywanie mikro zadań dotyczących Architektury Troski. Można dzięki niej poznać nowe miejsca oraz odkryć te z zupełnie nowej strony. 13 miejsc, 13 podcastów, 13 formularzy do zabawy, a wszystko zaprojektowane i umieszczone na mapie: 

Nad spacerami czuwali: Karolina Hajkowicz, Mateusz Trojanowski, Gabriela Skrycka, Maja Sutkowska, Sylwia Gogolewska

Gra: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1j0iOmMrj080JeGEvVmdu3ipZnNn2sYx3&ll=52.22767391230821%2C21.020425900000003&z=14&fbclid=IwAR3tJ9ryq1WJ9z1ZChQK2vWpkrdHvH7V_uQrxkP-2DgGyDJFTh8ywt1zKxI

Wirtualne przechadzki po Żoliborzu – 4 wirtualne architektoniczne przechadzki po Żoliborzu, który podejmują temat troski. Misją spacerów nie jest tylko pokazanie wartościowych miejsc na mapie Żoliborza, ale również zwrócenie uwagi na pewne problemy, na ich rozwiązania i zwiększenie społecznej wrażliwości na otaczającą architekturę.

ścieżka żółta – troska o historię: dbamy o nasze dziedzictwo
ścieżka różowa – troska o urbanistykę: założenia i ciągłość projektowania
ścieżka niebieska – troska społeczna: architektura po ludzku
ścieżka zielona – troska o zieleń: wspólne środowisko naturalne

Nad spacerami czuwały: Zuzanna Woźnicka, Katarzyna Szmołda, Alicja Rudnicka, Paulina Rączka

Spacer: http://bityl.pl/3wlZP

Nadal można skorzystać z wirtualnych spacerów, a już w 2022 roku planowana jest publikacja podsumowująca podejście do edukacji Szkoły SAS w zakresie odpowiedzialności architektów i architektów za współczesny świat i budowanie społeczności.

Więcej informacji na stronie: https://sasonline.pl/