Zapraszamy na wystawę "Okno na Waliców"

Wystawa „Okno na Waliców” jest próbą zebrania okruchów przeszłości i opowiedzenia historii trzech ocalałych kamienic przy ulicy Waliców. Jednocześnie jest spojrzeniem w przyszłość i prezentacją pomysłów młodych architektów, jak uratować te domy, upamiętnić ich losy i dać ostańcom drugie życie. 

Projekty architektoniczne zostały przygotowane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki w Mediolanie pod okiem prof. Mario Morpurgo z Politechniki w Mediolanie i Jana Mazura z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy 25 sierpnia o godz. 17.00 na skwerze na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej

Bogate i różnorodne życie domów przy Waliców skończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej, by już nigdy nie odrodzić się w takiej formie. Losy mieszkańców getta i walczących powstańców warszawskich na zawsze naznaczyły to miejsce, czyniąc kamienice niemymi świadkami tragicznych wydarzeń. Dzisiaj, choć zrujnowane domy stoją puste, poruszają i inspirują varsavianistów, działaczy miejskich, artystów, fotografów, turystów i codziennych przechodniów. Są jak ocalała wyspa z dawnego świata.

Dzisiaj symbolicznie otwieramy okno na Waliców. Władysław Szlengel miał „okno na tamtą stronę” – na zakazaną i brutalnie odebraną mu jego ukochaną Warszawę, o której pisał z tęsknotą i bólem. My odwracamy kierunek patrzenia i spoglądamy na dom poety. Zapraszamy do poznania historii kamienic przy Waliców a także do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością i rolą tak wyjątkowych świadków historii Warszawy.
Plakat ze szczegółowym planem wydarzenia: