jaki KAMPUS.PW - wystawa i seminarium na święto Politechniki Warszawskiej

Serdecznie zapraszamy na wystawę i seminarium towarzyszące obchodom Święta Politechniki Warszawskiej pt. "jaki.KAMPUS.PW". Wydarzenie odbędzie się 15 listopada 2023 o godzinie 14:00 w Dużej Auli Gmachu Głównego PW.

Kampus Politechniki Warszawskiej, czyli jaki?

Od niemal dwustu lat rozbudowuje się o kolejne gmachy, rozrasta o nowe tereny, przekształca w ramach istniejących miejskich struktur. Dzisiaj jest to rozległy i wieloczęściowy kompleks, którego fragmenty zajmują tereny Śródmieścia, Mokotowa, Ochoty, Ursynowa, Woli i Żoliborza. Poza Warszawą, dodatkowe filie i jednostki działają w Płocku, Józefosławiu, Grybowie, Kolibie, Sarbinowie Morskim, Sierakowie, Ubliku, w Wildze. Kampus wyznacza ramy przestrzenne działalności badawczej, dydaktycznej i społecznej Politechniki Warszawskiej. Jaki był, jaki jest, i jaki może być kampus Politechniki Warszawskiej w przyszłości?

Trzyczęściowa ekspozycja opowiada o momentach przełomowych w rozwoju, przedstawia sytuację obecną, oraz zachęca do dyskusji o możliwościach przekształceń przestrzennych kampusu Politechniki Warszawskiej. W części pierwszej zestawiamy najważniejsze inwestycje w historii Politechniki na tle ówczesnych uwarunkowań rozwoju przestrzennego Warszawy. W części drugiej, gromadzoną i na bieżąco systematyzowaną wiedzę o terenach i obiektach PW przedstawiamy za pomocą schematów urbanistycznych zestawionych z wizualną impresją na temat politechnicznego krajobrazu. W części trzeciej prezentujemy kampus Politechniki wyobrażony w przyszłości przez studentki i studentów – ich propozycje taktycznych interwencji oraz mniej i bardziej szalonych wizji kampusu.

Wystawa jest punktem wyjścia do rozmowy, na ile kampus Politechniki odpowiada na złożone uwarunkowania społeczne, ekonomiczne, historyczno-kulturowe, planistyczne, prawne i środowiskowe. Co wynika z faktu, że od samych początków kampus jest ściśle związany z miastem – tkanką i rytmem życia Warszawy? Jak wygląda i jak funkcjonuje dzisiaj? A także, jak daleko chcemy i możemy sięgać wyobrażając sobie przyszłość kampusu Politechniki.

WYSTAWA 14-17 listopada 2023

SEMINARIUM - 15 listopada 2023, godz. 14:00-17:00

15 listopada 2023, w dzień Święta Politechniki Warszawskiej, podczas otwartego seminarium w Dużej Auli Gmachu Głównego PW, porozmawiamy z ekspertami zajmującymi się zagadnieniami rozwoju kampusów akademickich w Polsce i za granicą. Tematem pierwszej część dyskusji będą aspiracje: porozmawiamy o trendach i dobrych wzorcach rozwoju kampusów akademickich na świecie. Tematem drugiej części będą działania: przedyskutujemy aktualne działania inwestycyjne i planistyczne na rzecz kampusu Politechniki Warszawskiej. W programie również spacery po kampusie oraz dużo czasu na rozmowy w kuluarach, zapraszamy! 

 

LISTA GOŚCI:

panel ASPIRACJE

JM Profesor Krzysztof Zaremba

Profesor Karolina Tulkowska-Słyk

architektka Dominika Grabowska-Ropek

architekt Michał Sikorski

 

panel DZIAŁANIA

Kanclerz PW Jolanta Ewartowska

Profesor Krystyna Solarek

Profesor Robert Olszewski

Przewodnicząca Rady Kół Naukowych Julia Dasiewicz

 

HARMONOGRAM:

14:00 otwarcie

14:15 aspiracje – panel dyskusyjny

15:00 oprowadzanie po wystawie i poczęstunek

15:45 działania – panel dyskusyjny

16:30 podsumowanie 

WSTĘP WOLNY