Prace inżynierskie: I NAGRODA – 5 000 PLN – OLGA ROWICKA

za pracę

ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO ZE ŚRODOWISKOWĄ BAZĄ WARSZTATOWĄ W PŁOCHOCINIE

przygotowaną i obronioną na

WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ

pod opieką

PROF. DR HAB. INŻ. ARCH. JANA SŁYKA

UZASADNIENIE WERDYKTU SĄDU KONKURSOWEGO:

Praca koncentruje się na podkreśleniu wagi rolnictwa i czyni z niego oś opowieści o zrównoważonym kształtowaniu środowiska zbudowanego. Kładzie nacisk na konieczność podejmowanie działań mających na celu wsparcie i rozwój rolnictwa oraz ogrodnictwa, zarówno dla dobra gospodarki, jak i społeczeństwa jako całości. Odpowiedzią architektoniczną jest projekt nowoczesnej szkoły rolniczej, która jednocześnie jest miejscem produkcji i sprzedaży żywności na placu szkolnym o funkcji targowiska miejskiego. Ważnym aspektem projektu było zintegrowanie budynku z otoczeniem oraz jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. Teren szkoły zaprojektowany został jako różnorodny biologicznie park ogólnodostępny, którego celem jest edukacja nie tylko uczniów szkoły, ale też mieszkańców.  Elementami krajobrazu zapewniającymi bioróżnorodność są miedze, łąki kwietne oraz niecki retencyjne z towarzyszącą im roślinnością. Zamknięty obieg odpadów biologicznych zapewnia kompostownik. Do konstrukcji oraz wykończeń, zostało użyte drewno, także deski z odzysku. W budynku zostały również zastosowane instalacje proekologiczne: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją wspomagana gruntowym wymiennikiem ciepła.

Projekt doceniono za kompleksowość i komplementarność rozwiązań zarówno w aspekcie społecznym jak i ekologicznym.