Strona główna » Studia » Studia jednolite magisterskie » Specjalności studiów jednolitych magisterskich »
AI
Spacjalność AI - Architektura informacyjna
koordynator: dr hab. inż. arch. Krzysztof KOSZEWSKI
współkoordynator: dr inż. arch. Krystian KWIECIŃSKI
zespół prowadzących:
prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk, dr hab. inż. arch. Krzysztof Koszewski, dr arch. Krystian Kwieciński, dr arch. Karolina Dąbrowska-Żółtak, dr arch. Maciej Miłobędzki, dr arch. Łukasz Piątek, dr arch. Paweł Przybyłowicz, dr arch. Robert Rzadkiewicz, dr arch. Marcin Strzała, dr arch. Jakub Szczęsny, arch. Jakub Franczuk, arch. Dariusz Hyc, arch. Krzysztof Jaraczewski, arch. Sławomir Kowal, arch. Krzysztof Nazar, arch. Agnieszka Nowacka, arch. Andrzej Olejniczak, arch. Jan Rubel, arch. Agnieszka Wardzińska, arch. Marta Żak
limit miejsc 8
OPIS SPECJALNOŚCI AI
Specjalność Architektura Informacyjna otwiera ścieżkę dla kandydatów dążących do uzyskania wykształcenia o profilu bliskim tradycyjnemu (dążących do pracy twórczej i naukowej w dziedzinie architektury i urbanistyki), jednak zainteresowanych silnie technologią cyfrową, pragnących integrować współczesne techniki z konwencjonalnym warsztatem projektowym. Specjalność powstała na bazie doświadczeń przy przygotowaniu i prowadzeniu studiów magisterskich w anglojęzycznej specjalności Architecture for Society of Knowledge.
Program AI tworzy warunki rozwoju zainteresowań studentów dotyczących technik informacyjnych, zarządzania wiedzą, procesów algorytmicznych w analizie i twórczości architektonicznej, interpretacji zjawisk przestrzennych z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, cyfrowej fabrykacji w skali modelu i w skali budynku, symulacji procesów przestrzennych i fizycznych, generowania form i zależności przestrzennych i innych problemów związanych z wykorzystywaniem technik matematycznych w sztuce budowania i interpretacji przestrzeni.
PROGRAM SPECJALNOŚCI
Zgodnie z obowiązującym programem studiów magisterskich na kierunku Architektura w ramach każdej ze specjalności realizowanych jest 6 przedmiotów specjalnościowych (po 3 na semestrach 2 i 3). Dodatkowo zespół realizujący będzie starał się oferować przedmioty z programu podstawowego (jak np. projekt architektoniczny na 3 semestrze). Oferowane jest także studio dyplomujące (projekt dyplomowy + seminarium promotorskie).
ZAJĘCIA PLANOWANE DO REALIZACJI W RAMACH SPECJALNOŚCI
SEMESTR LETNI RA 2023/24 - temat projektowy
Prowadzący: dr Marcin Strzała, arch. Krzysztof Nazar, arch. Agnieszka Wardzińska, arch. Agnieszka Nowacka
Projekt ma na celu praktyczne wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych przez studentów podczas towarzyszących seminariów i wykładów poprzez przeprowadzenie formalnego eksperymentu. W pierwszym etapie uczestnicy analizują uwarunkowania i możliwości technologii wytwarzania addytywnego (potocznie znanego jako druk 3D). Analiza ta dotyczy szerokiego spektrum obiektów architektonicznych realizowanych za pomocą addytywnych metod produkcji, a następnie obszar ten jest stopniowo zawężany do konkretnego materiału i technologii.
W kolejnej fazie studenci, poprzez refleksyjne eksperymenty, rozwijają swoją wiedzę w praktyce. Aby to osiągnąć, stworzą cyfrowe laboratorium, w którym badać będą relacje między danymi cyfrowymi a ich manifestacją w fizycznych artefaktach. Proces ten obejmuje opracowywanie algorytmicznych definicji obiektów testowych, ich parametryczną modyfikację oraz weryfikację za pomocą prototypów. Celem jest identyfikacja takich obiektów w tzw. parametrycznej przestrzeni rozwiązań, które mogą być skutecznie przeniesione do świata fizycznego lub opracowanie strategii projektowych i fabrykacyjnych pozwalających na ich wykonanie.
Po zrozumieniu ograniczeń i możliwości technologii, studenci opracują spekulatywne projekty architektoniczne, które – zgodnie z logiką podejścia oddolnego (bottom-up) – będą ukazywać potencjał strukturalny, topologiczny, ornamentacyjny itp., wynikający z zastosowania wybranego materiału lub technologii. W tej fazie uczestnicy zostaną podzieleni na zespoły 2–3 osobowe, skupiające się na wspólnych zagadnieniach badawczych lub problemach projektowych. Efekty ich pracy zostaną poddane ocenie i dyskusji całej grupy, co umożliwi wybór koncepcji najlepiej realizującej potencjał technologii. Wybrany projekt zostanie wzbogacony o kluczowe elementy z odrzuconych koncepcji.
Ostatecznie studenci zostaną podzieleni na nowe zespoły zadaniowe, które będą odpowiedzialne za konkretne aspekty realizacji prototypowego, małoskalowego obiektu architektonicznego – obejmujące modelowanie, wytwarzanie, montaż, promocję itp.
SEMESTR ZIMOWY RA 2024/25 - temat projektowy
Prowadzący: prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk, dr arch. Krystian Kwieciński, dr inż. Daniel Paczesny, arch. dr arch. Karolina Dąbrowska-Żółtak, arch. Krzysztof Nazar, arch. Agnieszka Wardzińska, arch. Agnieszka Nowacka
Zajęcia zintegrowane są z przedmiotem INOT – Inteligentne Otoczenie i projektem MiLL – Micro Living Lab. Przedmiot INOT prowadzony jest w ramach studiów magisterskich Inżynieria Internetu Rzeczy (https://iot.pw.edu.pl/) na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych (WEiTI) PW. W ramach projektu MiLL (https://mill.pw.edu.pl/) realizowana jest infrastruktura badawcza w postaci eksperymentalnej jednostki mieszkalnej wyposażonej w technologie Internetu Rzeczy (IoT).
Projekt i zintegrowane z nim zajęcia realizowane są zgodnie z koncepcją PBL (Project Based Learning). W ramach zajęć studenci współpracują ze studentami WEiTI w celu zbadania możliwości podniesienia jakości rozwiązań architektonicznych, zmniejszenia zużycia energii i zasobów a także kształcenia postaw użytkowników poprzez zastosowanie dynamicznie zmiennych, interaktywnych i performatywnych systemów składających się z czujników, mikroprocesorów, programów sterujących i aktuatorów.
W pierwszej części studia projektowego studenci biorą udział w cyklu warsztatów, które mają na celu przybliżenie im zagadnień podstaw elektroniki - czujników oraz mechaniki - aktuatorów a także programowania umożliwiających zbieranie, odczytywanie, przetwarzanie oraz analizę danych cyfrowych.
W drugiej części studenci podzieleni na grupy opracowują interaktywne rozwiązanie zadanego problemu poprzez zaprojektowanie urządzenia bądź elementu architektury. Podczas zajęć studenci opracowują projekt koncepcyjny uwzględniający zarówno warstwę fizyczną - jak wygląda i jaką funkcjonalność posiada obiekt oraz programistyczną - w jaki sposób pobiera i przetwarza dane cyfrowe. W kolejnych iteracjach projektowych rozwiązanie jest uszczegóławiane, dobierane są odpowiednie komponenty systemu, rozwiązania techniczne i technologiczne, opracowywany jest graficzny interfejs użytkownika. Końcowym etapem jest realizacja prototypu rozwiązania, jego przetestowanie oraz przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej.
SEMESTR LETNI RA 2024/25
Projekt dyplomowy magisterski
Projekty dyplomowe wykonywane w ramach specjalności muszą posiadać komponent odnoszący się do problematyki zastosowania technologii cyfrowych w projektowaniu. Przy zatwierdzaniu tematyki dyplomu wymagane będzie wykazanie takiego związku.
Towarzyszące dyplomowi seminarium obejmować będzie zaawansowane zagadnienia metodyki projektowania w środowisku cyfrowym, zarządzania wiedzą i zaawansowanej komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu.
ZAPISY
Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Radę Wydziału w gestii specjalności pozostają zapisy na 4 z dostępnych miejsc. Osoby te zostaną wybrane na podstawie kwalifikacji, której elementami są: analiza portfolio, listu motywacyjnego oraz rozmowa kwalifikacyjna. Ponieważ niektóre zajęcia mogą odbywać się w języku angielskim, warunkiem jest znajomość tego języka.
W bieżącym roku limit miejsc to 8, z czego w ramach poniższej kwalifikacji wybranych zostanie 4, pozostałe miejsca wg zapisów w systemie USOS.
Harmonogram kwalifikacji:
2 grudnia 2024 godzina 14:00 sala 101:
- Spotkanie informacyjne – prezentacja Specjalności AI
Do 9 grudnia 2024 prosimy o przesłanie:
- Portfolio - przygotowane w formie elektronicznej (plik pdf, nazewnictwo: imie_nazwisko_portfolio.pdf), format A4, wielkość pliku do 20MB. W portfolio można zawrzeć zarówno prace związane z dotychczasowym tokiem studiów, jak i wykonane poza nim, w tym również te dokumentujące zainteresowania kandydata.
- List motywacyjny - w formacie pdf (nazewnictwo: imie_nazwisko_list.pdf), tekst powinien zawierać maksymalnie 3600 znaków ze spacjami. Prosimy w liście przekonująco uzasadnić swój wybór.
Powyższe materiały prosimy przesłać jako link do plików na adres: krystian.kwiecinski@pw.edu.pl z tematem [Rekrutacja AI]
11 grudnia 2024:
- Rozmowa kwalifikacyjna - o szczegółowym terminie powiadomimy mailowo w odpowiedzi na przesłane portfolio i list motywacyjny.