AW

Specjalność AW - Wnętrza i Formy Przemysłowe w Architekturze i Urbanistyce

SPECJALNOŚĆ AW

WNĘTRZA I FORMY PRZEMYSŁOWE W ARCHITEKTURZE I URBANISTYCE

koordynatorzy: dr hab. inż. arch. Radosław Achramowicz, prof. PW, 

dr inż. arch. Agnieszka Chudzińska

limit miejsc: 15

 

CELE UTWORZENIA SPECJALNOŚCI AW

 

Celem specjalności jest wzbogacenie umiejętności projektowych o zagadnienia związane z małą skalą, które często są pomijane podczas projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Integralnym dopełnieniem architektury są jej wnętrza oraz elementy zaliczane do „dizajnu”, czyli wzornictwa przemysłowego. Specjalność ta pozwala na eksplorację projektowania w skali wnętrza i produktu, zawsze w odniesieniu do szerszego kontekstu, takiego jak uwarunkowania urbanistyczne, architektoniczne, aktualne trendy czy nisze rynkowe. Uważamy, że skuteczne projektowanie małej skali wymaga dogłębnej analizy szerokiego kontekstu dużej skali i zrozumienia potrzeb, na które odpowiada projekt.

 

STRUKTURA MERYTORYCZNA KSZTAŁCENIA W RAMACH SPECJALNOŚCI

 

Specjalność obejmuje układ dwóch sprzężonych semestrów.

 

Semestr I - lato

W pierwszym semestrze skupimy się na wykonaniu szeregu krótkich, indywidualnych zadań wnętrzarskich, które pozwolą na poznanie się studentów z prowadzącymi. Zadania mają na celu nauczyć szybkiego podejmowania decyzji i rozważania problemów projektowych w szerokim kontekście, teoretyczno-filozoficzno-społecznym. Ważnym elementem semestru jest zaprojektowanie produktu we współpracy z firmą PAGED i zastrzeżenie praw autorskich go w formie patentu, wzoru użytkowego lub przemysłowego. 

 

Semestr II - zima

Drugi semestr skupia się na wykonaniu wspólnego zadania projektowego. Celem zajęć jest przeniesienie doświadczeń z I semestru w kontekst społeczny (środowisko społeczne i kulturowe). W oparciu o indywidualne predyspozycje studentów zostanie stworzony zespół, który zaprojektuje wnętrze schronu cywilnego przeciwlotniczego. Ukoronowaniem semestru jest złożenie patentu do Urzędu Patentowego RP we współpracy z Biurem Innowacji PW.

 

W cyklu zajęć uczestniczą te osoby pracujące w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury, których specjalizacja zawodowa zgodna jest z tematem zajęć, oraz niezbędni dodatkowi tutorzy spoza WAPW.

 

PROGRAM SPECJALNOŚCI

 

Program będzie realizowany według poniższych zasad:

-        grupa studentów pracuje wspólnie nad projektem, nawet jeśli jest indywidualny, pomagając sobie nawzajem. Tworzymy wspierającą społeczność, która może być kontunuowania po zakończeniu studiów. 

-        elastyczne wykłady dostosowane do aktualnie robionego tematu projektu, w ramach właściwej sumy godzin specjalności

-        ukierunkowanie działań pod dyplom magisterski i plany na przyszłość studenta po ukończeniu studiów

 

  • Wykłady

Wykłady dopełniają tematykę zajęć. Obejmują zakres projektowania wnętrz, designu w kontekście urbanistyki i architektury, zapoznanie się z wymogami rynku przy pierwszych krokach w zawodzie architekta, charakterystykę projektu wykonawczego i warsztatowego.

 

  • Seminarium, projekt

Praca na zajęciach będzie polegać na współpracy w ramach poniższych tematów:

-        projekt wnętrz przeprowadzony „od A do Z”, czyli od zdefiniowania problemu i założeń przez analizę funkcjonalną ergonomiczną i materiałową, do rozwiązania. Rozwiązanie w postaci projektu wykonawczego, specyfikacji, kosztorysu i harmonogramu prac. Podstawy komunikacji z klientem i branżystami.

-        „Dizajn dla realnego świata”. Pracujemy nad istotnymi społecznie potrzebami. Designer ma inny model pracy niż architekt. Sam wyszukuje w najbliższym otoczeniu człowieka: mieście, domu, ubraniu tematów projektowych, które wymagają rozwiązania. Opracowuje je wraz ze sposobem produkcji i proponuje wybranym producentom.

Zakres pracy od zdiagnozowania problemu po prototyp i promocję.

-        Warsztaty związane z technologią obróbki wybranego/wybranych materiałów (najlepiej połączenie technik analogowej i cyfrowej) do przyjętego prototypu lub makiety dyplomowej.