AW

Specjalność AW - Wnętrza i Formy Przemysłowe w Architekturze i Urbanistyce

SPECJALNOŚĆ AW

WNĘTRZA I FORMY PRZEMYSŁOWE W ARCHITEKTURZE I URBANISTYCE

koordynator: dr hab. inż. arch. Anna DYBCZYŃSKA-BUŁYSZKO, prof. PW

limit miejsc: 20

 

CELE UTWORZENIA SPECJALNOŚCI AW

 

Celem specjalności jest uzupełnienie umiejętności projektowych o problematykę małej skali, na którą często brak czasu w trakcie projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Dopełnieniem architektury są integralnie związane z nią wnętrza oraz elementy nazywane „dizajn”, czyli wzornictwa przemysłowego. Stąd specjalność ma na celu zmierzenie się ze skalą wnętrza/produktu, ale w relacji do zewnętrznego systemu np.: uwarunkowań urbanistycznych, aktualnych trendów, niszy rynkowej itp.

 

STRUKTURA MERYTORYCZNA KSZTAŁCENIA W RAMACH SPECJALNOŚCI

 

Specjalność obejmuje układ dwóch sprzężonych semestrów.

W pierwszym semestrze stworzone zostanie rozwiązanie systemowe oraz projekt elementu systemu w małej skali. Doprowadzony zostanie on do fazy prototypu (w warsztatach PW) lub  co najmniej modelu (druk na drukarkach 3D).

Proponowane są różne drogi. Przykładowo: większe rozwiązanie architektoniczne z dopełniającym je systemem identyfikacji wizualnej lub droga skoordynowana z projektem urbanistycznym - polityka przestrzenna, czyli: system miejski, którego pojedynczy element jest tematem projektu form przemysłowych. Tę drugą opcję wybrała grupa z semestru 2. roku akademickiego 2017/2018, projektując system autonomicznego transportu miejskiego (urbanistyka) z dopełniającym go projektem pojazdu SEKATO (formy przemysłowe).

Tematy projektowe dobiera się na bazie zainteresowań studentów oraz współpracy z innymi wydziałami PW (dostęp do ich warsztatów i doświadczenia) lub instytucjami kultury.

W cyklu zajęć uczestniczą te osoby pracujące w Zakładzie, których specjalizacja zawodowa zgodna jest z tematem zajęć, oraz niezbędni dodatkowi tutorzy spozaWAPW.

 

PROGRAM SPECJALNOŚCI

 

Program będzie realizowany według poniższych zasad:

-        praca na zajęciach a nie w domu

-        połączenie tematyczne innych przedmiotów z tematem projektu

-        grupa studentów pracuje wspólnie nad projektem

-        elastyczne wykłady dostosowane do aktualnie robionego tematu projektu, w ramach właściwej sumy godzin specjalności

-        ukierunkowanie działań pod dyplom magisterski i plany na przyszłość studenta po ukończeniu studiów

 

Semestr II

Celem jest wprowadzenie w efektywne metody pracy designera i tworzenia zespołu.

  • Wykład

Wykłady dopełniają tematykę zajęć.

  • Seminarium, projekt

Praca na zajęciach będzie polegać na współpracy w ramach poniższych tematów:

- szybkie warsztaty wprowadzające w modelowanie 3d w programie Rhino zakończone produktem w technologii druku 3d

- system miejski (urbanistyka) + element systemu (forma przemysłowa)

- seminarium projektowe we współpracy z partnerem zewnętrznym doprowadzone do prototypu

- seminarium „Co po WAPW?” polegające na przedyskutowaniu przyszłej drogi rozwoju zawodowego. W ramach zajęć przygotowanie portfolio lub strony www)

 

Semestr III
Celem zajęć jest przeniesienie doświadczeń z I semestru w kontekst społeczny (środowisko społeczne i kulturowe).

  • Wykład

Wykłady dopełniają tematykę zajęć.

  • Seminarium, projekt

Praca na zajęciach będzie polegać na współpracy w ramach poniższych tematów:

-        projekt wnętrz przeprowadzony „od A do Z”, czyli od zdefiniowania problemu i założeń przez analizę funkcjonalną ergonomiczną i materiałową, do rozwiązania. Rozwiązanie w postaci projektu wykonawczego, specyfikacji, kosztorysu i harmonogramu prac. Podstawy komunikacji z klientem i branżystami.

-        „Dizajn dla realnego świata”. Pracujemy nad istotnymi społecznie potrzebami. Designer ma inny model pracy niż architekt. Sam wyszukuje w najbliższym otoczeniu człowieka: mieście, domu, ubraniu tematów projektowych, które wymagają rozwiązania. Opracowuje je wraz ze sposobem produkcji i proponuje wybranym producentom.

Zakres pracy od zdiagnozowania problemu po prototyp i promocję.

 

-        Przysposobienie do zawodu. Seminarium ma za zadanie przybliżyć proces zamkniętego koła podczas pracy w zawodzie. Jest to: autopromocja, wyrabianie marki, modele zdobywania zleceń, praca nad zleceniem, zarządzenie zespołem, efektywna komunikacja z urzędem, zamykanie projektu, promocja skończonego projektu, zdobywanie kolejnych zleceń. Dodatkowo tematyka będzie obejmować zagadnienia dotyczące prowadzenia własnej firmy, ćwiczenia z pismami urzędowymi, umowami z klientami itd.

-        Warsztaty związane z technologią obróbki wybranego/wybranych materiałów (najlepiej połączenie technik analogowej i cyfrowej) do przyjętego prototypu lub makiety dyplomowej.

 

Semestr IV

            Projekt dyplomowy

Temat i zakres projektu będzie z każdym studentem uzgadniany. Optymalnie by było, gdyby objął doświadczenie dyplomanta zebrane na wcześniejszych semestrach AW.

 

ZASADY APLIKACJI I KWALIFIKACJI NA SPECJALNOŚĆ AWPytania ma mejla: anna@bion.pl.Zgłoszenia - krótkie zadanie - wejściówkahttps://docs.google.com/document/d/10oobKuUyN04S6GVEsv3TF5P0GUqpru7Z5tEYFmnBwN0/edit?usp=sharingz podaniem: imienia, nazwiska, nr telefonu i mejla proszę przesłać na adres agnieszka.chudzinska@pw.edu.plProsimy o zastanowienie się i podanie tematów, które Was interesują